fb pixel 20 prohřešků Miloše Zemana: Senátoři připravují žalobu na prezidenta republiky. Mají šanci uspět? – G.cz
Vyhledávání

20 prohřešků Miloše Zemana: Senátoři připravují žalobu na prezidenta republiky. Mají šanci uspět?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Někteří čeští senátoři v čele s Václavem Láskou se rozhodli sepsat žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Jsou totiž přesvědčeni o tom, že hrubě porušuje Ústavu. Podle všeho má Láska sepsaných již 20 prohřešků, kterými se Hrad provinil. A jakou sklidil rekaci? Z Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka obratem přiletěl názor, že se někteří čeští senátoři pokoušejí nenávistným způsobem pouze zviditelnit.

Martin Miko
Martin Miko 30.1.2019, 13:59

Senátoři versus Miloš Zeman

"My si myslíme, že (Miloš Zeman) porušuje hrubě Ústavu. A chceme to argumentačně prokázat. Proto jsme začali psát žalobu. Do 6 až 8 týdnů ji představíme veřejnosti i kolegům senátorům,“ uvedl na svém Twitteru hlavní iniciátor žaloby a senátor Václav Láska.

Ovčáček zareagoval na svém Twitteru hned několika příspěvky, ve kterých tvrdí nejen, že jde o pokus se zviditelnit, ale i snahu rozdělit společnost za pomoci nenávisti. "Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají „liberální demokracií“. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali „lidovou demokracii“,“ napsal Ovčáček na své oblíbené sociální síti. Odpovědí mu okamžitě byla celá řada negativních komentářů, kterým se tento tweet pravděpodobně příliš nelíbil.

Je situace okolo prohřešků prezidenta opravdu tak vážná, jak tvrdí Senátorský klub pro liberální demokracii neboli Senátor 21, nebo se jedná pouze o pokus udělat si PR ve všech českých médiích, jak tvrdí Ovčáček? To prozatím nevíme, nicméně víme, že už si senátor Láska řekl dost a rozhodl se společně s dalšími senátory věnovat aktivněji i Zemanovým starším prohřeškům. Žaloba, která má údajně čítat až 20 provinění českého prezidenta, se momentálně sepisuje.

Není to poprvé, kdy senátoři strašili českého prezidenta žalobou. Před dvěma lety se tak stalo kvůli tomu, že Miloš Zeman zdržoval odvolání Andreje Babiše z pozice ministra financí. Zažalovat prezidenta není v Česku tak snadné, jak si Senátorský klub pro liberální demokracii nejspíš představuje. Jsou k ní zapotřebí tři pětiny všech členů horní komory, což znamená, že by s žalobou muselo souhlasit 49 senátorů. Následně by ještě vše musely schválit tři pětiny poslanců. Až tehdy by mohl začít žalobu projednávat Ústavní soud.

I kdyby žaloba prošla skrz Senát, tak všichni moc dobře víme, že skrz Poslaneckou sněmovnu rozhodně neprojde, takže je třeba se zamyslet nad tím, jestli to není pro senátní klub Senátor 21 zbytečná práce.

Co si myslíte vy? Dostane se žaloba na prezidenta Miloše Zemana až k Ústavnímu soudu nebo bude smetena ze stolu už v Senátu?

A zde si přečtěte o možném smíření mezi ANO a ODS, za které mohou živnostníci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články