fb pixel Dojde ke smíření ANO a ODS? Společnou cestou by mohly být jednotné odvody pro živnostníky – G.cz
Vyhledávání

Dojde ke smíření ANO a ODS? Společnou cestou by mohly být jednotné odvody pro živnostníky

Zdroj: profimedia.cz

Po mnoha letech čekání si konečně vláda vzpomněla na to, že v našem státě žijí i živnostníci. A je jich tu přes milion! Marketingoví poradci a analytici z hnutí ANO nejspíš spočítali, že i zde se skrývá poměrně slušná základna potenciálních voličů, takže nezbývá nic jiného než je potěšit něčím, co dává smysl. Po počátečním přidělávání byrokracie v podobě zavádění EET a kontrolního hlášení nejspíš někdo konečně dostal rozum a rozhodl se zjednodušit daně a odvody pro OSVČ. I když ANO tento nápad údajně okopírovalo od ODS.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 29.1.2019, 15:09

Uleví se konečně živnostníkům?

Kdyby naše vláda mířila své kroky směrem k usnadňování byrokracie v Česku, bylo by na tomto světě mnohem líp. Když už u nás neumíme digitalizovat, může být cesta právě ve zjednodušování byrokracie. Podle plánu současné ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by mohli živnostníci s obratem do jednoho milionu korun ročně platit odvody i daně v jedné souhrnné částce. Věřte tomu, že drtivá většina živnostníků by raději platila více peněz jednomu úřadu, než aby řešila problémy, nesrovnalosti a nedoplacené koruny se třemi úřady najednou.

Hnutí ANO samozřejmě není průkopníkem tohoto (po dlouhé době) rozumného nápadu. S vizí jednotné daně před pár lety přišla Hospodářská komora, která navrhovala jednotnou paušální částku, díky které by pak živnostníci nemuseli podléhat EET. Jen si to představte, že jste drobný živnostník s obratem do jednoho milionu korun, jenž má pouze jeden účet, na který každý měsíc posílá určitou částku, ve které má zahrnuté daně, zdravotní pojištění i důchodové pojištění. Také vám to zní jako nápad z románu Terryho Pratchetta? Podle všeho by se tato utopická představa mohla brzy stát českou realitou všedního dne.

Zásadní otázkou však je, proč tak najednou? Vláda dlouhá léta na OSVČ zapomínala a házela jim jen byrokratické klacky pod nohy. Je to paradox, protože by si běžný člověk mohl říct, že když je Andrej Babiš sám podnikatel, měl by mít k živnostníkům pochopení. Jenže opak byl pravdou. Po EET a kontrolním hlášení konečně přichází možná úleva pro lidi, kteří se snaží vydělat si sami na sebe. Platí za sebe odvody, sami si řeší účetnictví, sami si shání práci a někteří z nich dokonce dávají i práci jiným lidem.

Tohoto nápadu ze strany hnutí ANO si samozřejmě všimla opozice, která vládu kritizuje za to, že si všimla živnostníků až po dlouhých pěti letech. "Jsme rádi, že se hnutí ANO na své ideové konferenci inspirovalo ve volebním programu ODS z roku 2017 a převzalo z něho myšlenku paušální daně pro nejmenší podnikatele,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala a představil plán čítající 19 návrhů, které by zjednodušily živnostníkům a malým firmám život. Fiala zároveň vyzval Andreje Babiše ke společnému jednání, ve kterém by mohli začít řešit, jak společnými silami pomoct drobným živnostníkům.

Dočkáme se tedy spolupráce hnutí ANO s ODS, které by mohlo pomoct malým podnikatelům v Česku? Vize, chuť i plán jsou. Otázkou však zůstává, jak to bude probíhat v praxi.

A zde zjistíte novinky o dalším skandálu okolo Huawei.

Podobné články

Doporučujeme

Další články