fb pixel
Vyhledávání

11 barev ptáčete za 11 let vzniku filmu: Dvouhodinový dokument odtajňuje natáčení Marhoulova opus magnum

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Nabarvené ptáče je jedním z nejdiskutovanějších českých filmů roku 2019. Ať už se vám Marhoulův opus magnum líbil nebo ne, způsob, jakým snímek vznikal, si rozhodně zaslouží pozornost, už jen proto, že práce na filmu trvala dlouhých 11 let. A právě proto je tu dokument 11 barev ptáčete.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.3.2020, 09:26

11 barev, 11 roků

Před více než deseti lety si režisér Vácalv Marhoul přečetl knihu Jerzyho Kosinského Nabarvené ptáče z roku 1956. Do příběhu osamělého putování židovského chlapce po venkově východní fronty během druhé světové války se tvůrce prý okamžitě zamiloval a rozhodl se, že ho prostě musí natočit. S jen malou nadějí, že to klapne, odletěl za velkou louži jednat o koupi práv, ale světe div se - získal je. Tím začala jedenáct let trvající cesta k premiéře stejnojmenného snímku, který se stal jedním z nejdiskutovanějších počinů loňského roku.

Nejprve bylo třeba napsat scénář - jen to zabralo tři roky. Vzniklo asi 17 verzí a podílelo se na něm osm dramaturgů, jak českých, tak amerických. Dalším krokem bylo najít představitele hlavní role. Tím se stal neherec Petr Kotlár. Snímek, v němž se prakticky nemluví, na něm vyloženě stojí. Právě Kotlár se stal vypravěčem dokumentu s názvem 11 barev ptáčete, který na ploše dvou hodin mapuje celý vznik Nabarveného ptáčete.

Jeho vyprávění a líčení zcela nové zkušenosti je doplněno tím Marhoulovým. Zatímco chlapec řeší, jak se poprat s náročnou rolí, spolupracovat se zahraničními herci, kteří mluví různými jazyky, bojovat s nudou nebo nevolí točit náročnější scény a vypořádat se s efektem, který některé brutálnější části příběhu mohou mít na jeho dětskou psychiku, režisér zase seznamuje diváka s tím asi největším problémem projektu, a sice nedostatkem financí. Nákladný film s rozpočtem 175 milionů korun musela nakonec zafinancovat banka.

Svůj přínos Nabarvenému ptáčeti poodhalují i známé tváře světové kinematografie. Ve filmu si menší role zahráli třeba Harvey Keitel, Stellan Skarsgard či Udo Kier. Snímek je rozdělen do jedenácti kapitol a divák se tak stává dalším členem filmového štábu. Pokud vás Nabarvené ptáče dostalo do kolen, snímek v režii Vojtěcha Kopeckého vám nabídne bonusový pohled na váš oblíbený český počin.

Nabarvené ptáče je horkým favoritem Českých lvů. Do galavečera, který proběhne v sobotu 7. března, jde s jedenácti nominacemi a tzv. doma už má "malého" Lva za nejlepší filmový plakát roku. Hlavním konkurentem mu bude divácky veleúspěšná konverzační komedie Vlastníci, která je kouskem z úplně opačného žánrového spektra. Tak uvidíme, jak to dopadne!

Podobné články

Doporučujeme

Další články