fb pixel Benzín za poslední tři dny zdražil o korunu na litr, řidiči snižování spotřební daně nemusí vůbec poznat – G.cz
Vyhledávání

Benzín za poslední tři dny zdražil o korunu na litr, řidiči snižování spotřební daně nemusí vůbec poznat

Zdroj: Profimedia

Podle aktuálních čísel CCS se ceny pohonných hmot v České republice nevyvíjí příliš příznivě. Svědčí o tom také neustálé zdražování. Červnové snížení spotřební daně tak zákazníci nejspíš nepoznají, ale o tom více v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 19.5.2022, 09:37

Cena benzínu znovu roste

Cena benzínu u českých čerpacích stanic stoupla od začátku tohoto týdne o skoro korunu na litr. Včera se benzín Natural 95 prodával průměrně za 45,30 Kč/l, tedy nejdráže od poloviny března. Ještě v neděli přitom vyšel průměrně na 44,35 Kč/l. Tempo zdražování benzínu je tedy opět mimořádné, jako letos v březnu. Od 1. června přitom začíná platit čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč/l. To však řidiči nakonec nemusí vůbec pocítit. Právě proto, že rozsah snížení daně se příliš neliší, jak nyní vidíme, od rozsahu několikadenního pohybu tržní ceny pohonných hmot.

Pravdou ovšem je, že nafta nezdražuje tak jako benzín. Zatímco ten totiž za posledních sedm dní zdražil o 1,05 koruny na litr, nafta naopak zlevnila, a to o devět haléřů na litr. Tento vývoj je nezvyklý. Výpadek v dodávkách pohonných hmot, jenž souvisí s válkou na Ukrajině a sankcemi Západu proti Rusku, se nyní v Evropě palčivěji projevuje právě v oblasti zásobování benzínem.

Celkově k tlaku na růst cen pohonných hmot přispívá také růst cen ropy na světových trzích a citelné oslabování koruny proti dolaru, v němž se ropa obchoduje. Růst cen ropy ve světě podporuje zlepšování pandemické situace v Číně, kde se kvůli němu obnovuje poptávka po ropných produktech. V příštích sedmi dnech je třeba z uvedených důvodů počítat s dalším zdražením pohonných hmot, zejména benzínu. Zdražení by mělo být v rozsahu 40 haléřů na litr benzínu a deseti haléřů na litr v případě nafty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články