fb pixel Zvrat v Trumpově slyšení, demokraté mají nového svědka! A není to jen tak někdo! – G.cz
Vyhledávání

Zvrat v Trumpově slyšení, demokraté mají nového svědka! A není to jen tak někdo!

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Bývalý Trumpův poradce John Bolton ve své připravované knize píše, že mu prezident osobně řekl, že zmrazí fondy pro podporu Ukrajiny, pokud se Ukrajina nepustí do vyšetřování Trumpova protikandidáta do Bílého domu Joea Bidena. Mohlo by tohle znamenat zvrat ve vývoji impeachmentu?

Jan Studnička
Jan Studnička 28.1.2020, 11:30

Ukrajit si kus spravedlnosti

Demokratická strana se pokouší prezidenta Donalda Trumpa odvolat z úřadu už několik měsíců, ale je to jen pár týdnů, co doopravdy začalo slyšení impeachmentu. Demokraté se rozhodli, že místo toho, aby Trumpa nonstop bombardovali desítkami obvinění a doufali, že jedna z nich zasáhne cíl, rozhodli se pro dvě vysoce propracované žaloby. Jak trefně poznamenal komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland, demokraté na Trumpa mohli vzít brokovnici, ale vzali si odstřelovací pušku.

A obě ta obvinění se v podstatě týkají Ukrajiny. Žaloba říká, že Trump vyhrožoval ukrajinské vládě, že zmrazí jakoukoli podporu zemi, pokud Ukrajina nevytáhne nějajkou špínu na Joea Bidena, bývalého Obamova viceprezidenta a Trumpova pravděpodobného protikandidáta do boje o Bílý dům v letošním roce. Bidenův syn totiž seděl ve vedení ukrajinské energetické společnosti Burisma a měl být zapleten do nekalých finančních machinací.

Ale přestože mají demokraté svou verzi dobře poskládanou, není jisté, jestli mají dostatek důkazů nebo svědků. A jestli jim to k něčemu bude, když obě komory Kongresu ovládají republikáni.

Posaďte se, svědku

Do hry vstupuje bývalý Trumpův poradce a velvyslanec USA při OSN John Bolton. Bolton chystá své memoáry, vycházejí v září a budou se jmenovat “Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu”. Podobné knihy musejí procházet kontroulu úřadů, aby nevyzradily něco důležitého. A v knize je pasáž, ve které se Trump Boltonovi svěřuje, že hodlá zamrazit finance na pomoc Ukrajině, dokud Ukrajina něco nepodnikne proti Bidenovi.

A teď to nejlepší, John Bolton je ochoten svědčit v rámci impeachmentu. Trump a republikáni trvají na tom, že tohle celé je od Boltona jenom PR trik, jak zvednout prodeje své knihy. A možná je. To ovšem neznamená, že to nemůže být pravda.

Demokraté ale mají problém - aby mohla zmínka v knize figurovat ve slyšení, musel by být předvolán John Bolton jako svědek. A na předvolání svědka nemá demokratická strana v Kongresu dostatečný počet hlasů. Potřebují ale jenom čtyři republikány a analytici se shodují, že nejnovější vývoj v kauze, by jim takový počet přeběhlíků zajistit mohl.

Možná se tedy díváme na počátek prvního úspěšného odvolání amerického prezidenta z úřadu.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články