FaceMash rozzuřil studentky
Ještě před vznikem Facebooku přišel Zuckerberg s nápadem webové stránky, na které byly náhodně vybírány fotografie dvou studentek z různých univerzit a návštěvníci mohli hlasovat, která z nich je přitažlivější. Projekt se nazýval FaceMash a měl úspěch, skončil však neslavně. Prasklo, že většina fotografií je užívána bez vědomí studentek a web musel být kvůli zásahům do soukromí ukončen. Zuckerberg se zodpovídal před komisí, která mu uštědřila napomenutí.
Krušné začátky korunované velkým úspěchem
Facebook byl spuštěn na začátku února 2004. Před 19 lety si Zuckerberg spolu se svými spolužáky zaregistroval doménu TheFacebook.com a rozběhli na ní sociální síť, která ve svých počátcích fungovala jen v rámci Harvardovy univerzity. Na té tehdy devatenáctiletý Mark studoval.
Mladí zakladatelé si byli vědomi potenciálu této platformy umožňující komunikaci a jejich ambicí bylo ji rozšířit i na další univerzity, což se jim záhy podařilo. Pouhý měsíc po spuštění už tato sociální síť funguje také na Stanfordově, Columbijské a Yaleově univerzitě. Postupně se přidávají další a další, a později se rozšiřuje i na střední školy. Zájem neustále roste a počet uživatelů se zvyšuje exponenciální řadou. Na konci roku 2005 už měla sociální síť, v té době již pod dnešním názvem Facebook.com, téměř 6 milionů uživatelů.
Ukradený nápad?
Ne všichni však měli radost a důvod k oslavám. Zlost užírala dvojčata Camerona a Tylera Winklevossovy a Divya Narendra, se kterými Zuckerberg před založením sociální sítě spolupracoval. Společně s těmito bratry pracovali na projektu sociální platformy Harvard Connnection, která později dostala název ConnectU. Nicméně Zuckerberg se s bratry Winklevossovými rozloučil, šel si svou cestou, založil Facebook a pohádkově zbohatl. Po obřím úspěchu Facebooku začali jeho někdejší partneři tvrdit, že jim Zuckerberg nápad ukradl a zažalovali jej. Jak to tenkrát bylo, se už dnes nedozvíme. Nicméně se nakonec v mimosoudním vyrovnání dočkali kompenzace ve výši 65 milionů dolarů (téměř 1,5 miliardy korun). A to je docela příjemná kompenzace.
První messenger naprogramoval v 10 letech
Zuckerberg spustil projekt FaceMash, předchůdce Facebooku, v roce 2003, kdy nastoupil na Harvardovu univerzitu. Nadějným programátorem byl však už dávno předtím. K počítačům a programování měl hodně blízko už od dětství. První program pro komunikaci vytvořil už jako desetiletý. Jednoduchý messenger pojmenoval ZuckNet, ten však nenašel široké uplatnění. Využíval se totiž pouze pro komunikaci v rámci rodiny a v zubařské ordinaci jeho otce, kterému tak mohl recepční napsat, když dorazil nový pacient. Byl to ale slibný začátek programátorské kariéry.
A zde si můžete přečíst o tom, že 26 nejbohatších lidí světa vlastní stejně jako 3,8 miliardy nejchudších.