fb pixel Každé dva dny nový miliardář: 26 nejbohatších lidí světa vlastní stejně jako 3,8 miliardy nejchudších – G.cz
Vyhledávání

Každé dva dny nový miliardář: 26 nejbohatších lidí světa vlastní stejně jako 3,8 miliardy nejchudších

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Zatímco kapsy boháčů se neustále plní, chudí lidé jsou na na tom hůř a hůř. Propast mezi těmito dvěma světy se neustále prohlubuje. Z nově zveřejněné zprávy mezinárodní charitativní organizace Oxfam plyne, že 26 nejbohatších lidí světa disponovalo loni majetkem v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, což je zrovna tolik, kolik má dohromady 3,8 miliardy nejchudších obyvatel planety.

Václav Roman
Václav Roman 21.1.2019, 11:05

Bohatí bohatnou

Od globální finanční krize, která postihla celosvětové trhy před deseti lety, se počet miliardářů zdvojnásobil. Podle zprávy, kterou zveřejnil Oxfam, se počet miliardářů vyšplhal na číslo 2208. Do klubu miliardářů se z řad milionářů rekrutuje nový člen každé dva dny.

Nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími se navíc neustále rozevírají. Zatímco ti nejchudší mají stále méně, miliardáři bohatnou každý den přibližně o 2,5 miliardy.

Oxfam využil pro své statistiky žebříček nejbohatších lidí světa, který každoročně zveřejňuje časopis Forbes. Nejlépe jsou na tom Američané. Na samé špici se pak usadil zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, hodnota jehož majetku překročila poprvé v historii magickou hranici 100 miliard dolarů. Za ním následují zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates a majitel investiční společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett. 12 nejbohatších lidí světa si můžete prohlednout v následující galerii:

Kde se bere nepoměr?

Za výrazným nepoměrem rozdělení bohatství stojí mnoho faktorů. „Jedním z důvodů, proč mají bohatí stále více a více jsou daňové sazby, které poklesly na historické minimum,“ vysvětluje Paul O´Brien z Oxfam America, co umožňuje bohatým lidem a korporacím hromadit stále více a více majetku.

Dle vyjádření Oxfam se v mnoha zemích stalo kvalitní vzdělání a dostupná zdravotní péče luxusem pro bohaté. „Každý den zemře až 10 000 lidí kvůli nedostatečné zdravotní péči,“ píše se ve zprávě Oxfam.

O'Brien tvrdí, že pro nápravu je důležité, aby se dětem dostalo kvalitního vzdělání. To by se dle něj dalo financovat z vyšších daní pro ty nejbohatší lidi a korporace. Oxfam spočítal, že zvýšením daní o půl procenta by se vybral dostatek peněz na vzdělávání 262 milionu dětí, které se v současné době vzdělávat nemohou. Tato částka by pak měla stačit na poskytnutí zdravotní péče až pro 3,3 milionu lidí.

A zde si poslechněte speciální brexitový playlist. Should I Stay or Should I Go?

Podobné články

Doporučujeme

Další články