fb pixel Zrod libyjského vůdce: Díky převratu se z Kaddáfího stal nejdéle vládnoucí diktátor světa – G.cz
Vyhledávání

Zrod libyjského vůdce: Díky převratu se z Kaddáfího stal nejdéle vládnoucí diktátor světa

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jak udělat z království radikální stát? Na to by vám ještě před 12 lety mohl odpovědět libyjský vládce Muammar Kaddáfí. Ten před více než půlstoletím společně se skupinou armádních důstojníků dokázal uskutečnit vojenský převrat, a následně se stát jedním z nejdéle vládnoucích diktátorů na světě.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 30.8.2023, 10:38

Kaddáfí zakázal hazard i alkohol

Když se řekne Libyjské království, měl by se vám automaticky vybavit i král Idris I., který zde vládl od roku 1951. Zlom nastal 1. září roku 1969, když se skupina vojenských důstojníků, kterou vedl tehdejší voják s hodností plukovníka Muammar Kaddáfí (též znám jako al-Kaddáfí), rozhodla provést státní puč proti Idrisovi I. Ten byl v té době v Turecku. Kaddáfího muži tehdy zatkli náčelníka generálního štábu a šéfa bezpečnosti v zemi. Následně se jim podařilo zrušit monarchii a z Kaddáfího se poté stal nekrvavou cestou vládce celé země. Následně založil republiku, kterou oficiálně přejmenoval na Libyjskou arabskou republiku, a poté se nechal jmenovat vrchním velitelem ozbrojených sil.

Kaddáfí se rozhodl vytvořit radikální stát islámského socialismu, v němž nebudou žádné politické strany. Během několika let dospěl k nové formě státního zřízení, které označoval jako džamáhíríje. Chtěl tak vytvořit alternativu k socialismu a kapitalismu. Proto nechal v roce 1977 Lybijskou arabskou republiku přejmenovat na Velkou libyjskou arabskou lidovou socialistickou džamáhíríji. Veškerá rozhodnutí v zemi chtěl nechat na občanech, a proto přišel s přímou demokracií. Obyvatelé Libye tak o dění v zemi rozhodovali prostřednictvím Lidových kongresů a Lidových výborů. Své názory na politiku dokonce sepsal do takzvané Zelené knihy, která vyšla v druhé polovině 70. let. Popisoval zde svoje myšlenky o ideálním fungování státu a společnosti. Nicméně ve skutečnosti to podle názorů nezávislých pozorovatelů takto nebylo. Fakticky se jednalo o vojenskou diktaturu, kterou ovládal Kaddáfí.

Co se týče jeho vlády, tak hned po nástupu do své funkce se rozhodl, že bude utužovat vztahy s arabskými zeměmi. Proto si hned v roce 1970 vynutil zrušení britské vojenské základny v Tripolisu a britské základny v Tobruku. Následně se rozhodl ze země vyhnat zhruba 20 tisíc obyvatel, kteří měli italskou národnost. Součástí změn v zemi bylo i rozhodnutí o znárodnění ropných rafinérií, a také zákaz alkoholu či hazardu. Kaddáfí se navíc dostal k moci v době, kdy byla Libye jednou z nejbohatších zemí světa v přepočtu HDP na hlavu. Na druhou stranu se jednalo o zemi s vysokým počtem negramotných lidí, což se Kaddáfí rozhodl změnit. Během jeho vlády tak stoupla gramotnost v Libyi z 10 na neuvěřitelných 89 %. Za jeho vlády byl navíc veřejný dluh země na nule.

I když Libye disponuje neuvěřitelným bohatstvím z ropy, která mimochodem tvoří 70 % HDP, tak některé oblasti se Kaddáfímu zlepšit nepodařilo. Příkladem je zdravotnictví. To sice bylo v zemi zdarma, nicméně samotní Libyjci řeší své zdravotní problémy a zákroky v zahraničních soukromých klinikách. Dalším obrovským problémem byla korupce, jež v zemi patří k největším na světě.

Nicméně nic netrvá věčně. V roce 2011 proběhla v Libyi občanská válka, která vyvrcholila dopadením Kaddáfího. Povstalci ho následně postřelili do hlavy a hrudi a on na následky postřelení zemřel. Předtím byl lynčován naštvaným davem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články