Zrod libyjského vůdce: Díky převratu se z Kaddáfího stal nejdéle vládnoucí diktátor světa – G.cz
Vyhledávání

Zrod libyjského vůdce: Díky převratu se z Kaddáfího stal nejdéle vládnoucí diktátor světa

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jak udělat z království radikální stát? Na to by vám ještě před 9 lety mohl odpovědět libyjský vládce Muammar Kaddáfí, který před více než půl stoletím společně se skupinou armádních důstojníků dokázal uskutečnit vojenský převrat, a následně se stát jedním z nejdéle vládnoucích diktátorů na světě.

Martin Miko
Martin Miko 31.8.2020, 14:02

Kaddáfí zakázal hazard i alkohol

Když se řekne Libyjské království, měl by se vám automaticky vybavit i král Idris I., který zde vládl od roku 1951. Zlom nastal 1. září roku 1969, když se skupina vojenských důstojníků, kterou vedl tehdejší voják s hodností plukovníka Muammar Kaddáfí (též nám jako al-Kaddáfí), rozhodla provést státní puč proti Idrisovi I., který byl v té době v Turecku. Kaddáfího muži tehdy zatkli náčelníka generálního štábu a šéfa bezpečnosti v zemi. Následně se jim podařilo zrušit monarchii a z Kaddáfího se následně stal nekrvavou cestou vládce celé země. Následně založil republiku, kterou oficiálně přejmenoval na Libyjskou arabskou republiku, a poté se nechal jmenovat vrchním velitelem ozbrojených sil.

Kaddáfí se rozhodl vytvořit radikální stát islámského socialismu, ve kterém nebudou žádné politické strany. Během několika let dospěl k nové formě státního zřízení, které označoval jako džamáhíríje. Chtěl tak vytvořit alternativu k socialismu a kapitalismu. Proto nechal v roce 1977 Lybijskou arabskou republiku přejmenovat na Velkou libyjskou arabskou lidovou socialistickou džamáhíríji. Veškerá rozhodnutí v zemi chtěl nechat na občanech, a proto přišel s přímou demokracií. Obyvatelé Libye tak o dění v zemi rozhodovali prostřednictvím Lidových kongresů a Lidových výborů. Své názory na politiku dokonce sepsal do takzvané Zelené knihy, která vyšla v druhé polovině 70. let. Popisoval zde svoje myšlenky o ideálním fungování státu a společnosti. Nicméně ve skutečnosti to tak podle názorů nezávislých pozorovatelů takto nebylo. Fakticky se jednalo o vojenskou diktaturu, kterou ovládal Kaddáfí.

Co se týče jeho vlády, tak hned po nástupu do své funkce se rozhodl, že bude utužovat vztahy s arabskými zeměmi. Proto si hned v roce 1970 vynutil zrušení britské vojenské základny v Tripolisu a britské základny v Tobruku. Následně se rozhodl ze země vyhnat zhruba 20 tisíc obyvatel, kteří měli italskou národnost. Součástí změn v zemi bylo i rozhodnutí o znárodnění ropných rafinérií, a také zákaz alkoholu či hazardu. Kaddáfí se navíc dostal k moci v době, kdy byla Libye jednou z nejbohatších zemí světa v přepočtu HDP na hlavu. Na druhou stranu se jednalo o zemi s vysokým počtem negramotných lidí, což se Kaddáfí rozhodl změnit. Během jeho vlády tak stoupla gramotnost v Libyi z 10 na neuvěřitelných 89 %. Za jeho vlády byl navíc veřejný dluh země na nule.

I když Libye disponuje neuvěřitelným bohatstvím z ropy, která mimochodem tvoří 70 % HDP, tak některé oblasti se Kaddáfímu zlepšit nepodařilo. Příkladem je zdravotnictví. To sice bylo v zemi zdarma, nicméně samotní Libyjci řeší své zdravotní problémy a zákroky v zahraničních soukromých klinikách. Dalším obrovským problémem v zemi byla korupce, která v zemi patří k největším na světě.

Nicméně nic netrvá věčně. V roce 2011 proběhla v Libyi občanská válka, která vyvrcholila dopadením Kaddáfího. Povstalci ho následně postřelili do hlavy a hrudi a on na následky postřelení zemřel. Předtím byl lynčován naštvaným davem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články