fb pixel Zpátky do školy po půl roce. Jak to bude fungovat a kdo rozhoduje, stanoví manuál – G.cz
Vyhledávání

Zpátky do školy po půl roce. Jak to bude fungovat a kdo rozhoduje, stanoví manuál

Zdroj: www.vlada.cz

Žáci se do školy vrátí, a to 1. září . Školy budou fungovat v běžném provozu se zvýšenými hygienickými opatřeními. Doporučení k ochraně proti koronaviru se v nich bude řídit mimo jiné podle systému čtyř stupňů rizika nákazy, které ministerstvo zdravotnictví používá již nyní pro označování epidemiologické situace v jednotlivých okresech. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Své řekl i ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) - školy by mohly uzavřít v případě označení některého okresu nejvyšším stupněm rizika, červeným. Školy v přírodě a výlety mohou školy organizovat. V noci na dnešek již první ředitelé škol v Česku dostali manuál k provozu za epidemie koronaviru.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 18.8.2020, 11:52

Jaká barva svítí na semaforu?

Ministerstvo zdravotnictví doplnilo svůj systém pro označování rizika nákazy v okresech o takzvaný semafor pro školy, sdělil ministr Plaga. V současnosti jsou podle mapy ministerstva všechny regiony s výjimkou Prahy a Frýdku-Místku v nejnižším, tedy nulovém stupni rizika, ve kterém budou moct fungovat ve standardním režimu. Hlavní město s Frýdeckem-Místeckem jsou ve stupni prvním, tedy zeleném. Do školy by se měl omezit vstup cizím lidem. Schůzky s rodiči by se měly konat on-line.

V případě, že se na semaforu "rozsvítí" žlutý stupeň, mělo by dojít k omezení aktivit mimo standardní organizaci školy a minimalizaci potkávání klientů v čekárnách školských poraden. Červená by pak podle Adama Vojtěcha mohla vést k výraznějšímu omezení provozu školy a přechodu na distanční vzdělávání.

Minsitr školství také informoval, že při zahájení školního roku se od dětí nebude vyžadovat prohlášení o bezinfekčnosti, jak tomu bylo při návratu dětí do škol v květnu a červnu. Na rozdíl od jara ministerstvo školství s epidemiology nestanovilo nyní ani žádná pravidla pro omezení počtu žáků ve třídách, mohou se tak sejít celé kolektivy. Konkrétní podmínky provozu a vnitřního režimu škol bude na jednitlivých ředitelích ředitelé.

Hlavní je hygiena!

Dle Adama Vojtěcha bude pro provoz škol od září zásadní hygiena jako je mytí rukou, používání dezinfekce, ale také správné smrkání nebo úklid a větrání místností. Školy by měly podle ministra zdravotnictví omezit akce, kde se potkávají děti z různých tříd. Toto by mělo hygienikům umožnit nedávat do karantény velké skupiny dětí. Stejné je to i u školních družin Toto doporučení se podle Plagy týká také družin. Pokud to bud, které i dle hygieniků můžou představovat zvýšené riziko., protože se tam potkávají různé skupiny dětí. I toto je ale podle Plagy na rozhodnutí ředitelů.

Další otázkou jsou školní jídelny, které budou moci za přísných hygienických podmínek fungovat. Žáci z různých tříd by se v nich ale měli potkávat co nejméně. Jídelny proto mohou obědy vydávat delší dobu, nebo mohou vymezit části místnosti pro jednotlivé třídy. Konec je ale se samoobslužným odebíráním příborů, nápojů, polévek či salátů.

Fungovat mohou i školy v přírodě a zakázané nejsou ani školní výlety. Uvidí se ale podle aktuální epidemiologické situaci. I to dnes zaznělo na tiskové konferenci. Podle manuálu se bude epidemiologická situace posuzovat také podle semaforu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo v manuálu upozornilo, že epidemiologická situace v době plánování a objednání akce může být rozdílná než situace v době konání akce.

V noci na dnešek dostali také první ředitelé škol v Česku manuál k provozu za epidemie koronaviru. Do začátku školního roku zbývají přesně dva týdny. Materiál určuje jak hygienická opatření, tak i například pokyny pro pomoc dětem s překonáním mezer ve vzdělání kvůli uzavření škol v minulém školním roce. Obsahuje převážně doporučení, konkrétní opatření ale zůstává na ředitelích jednotlivých zařízení. V manuálu je také uvedená povinnost nošení roušek mimo třídy a obsahuje i návod, jak postupovat, když se u některého z žáků objeví příznaky nákazy novým koronavirem, případně se u něj nákaza již projevila.

Bude co dohánět

Dokument pamatuje také mimo jiné na doporučení České školní inspekce pro učitele, jak od září přistupovat k rozjezdu výuky a jak podpořit děti, které mají ve znalostech z minulého školního roku velké mezery. S doučováním dětí by školám měli s doučováním dětí pomoci vysokoškolští studenti z pedagogických fakult.

Manuál již podle dřívějšího vyjádření ministra školství Roberta Plagy obsahuje barevně odlišená závazná opatření, doporučení a informativní část. Vedle hygienických opatření, jako je časté větrání či mytí rukou, je jeho součástí také návod k organizaci výuky na dálku.

Kvůli pandemii koronaviru byly školy velkou část druhého pololetí uplynulého školního roku zavřené. První manuály k ochraně proti koronaviru obdržely v dubnu a fungovaly podle nich po svém částečném znovuotevření do konce školního roku. Docházka byla do té doby dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Záleželo hlavně na rodičích a také na možnosti jednotlivých škol.

Celý manuál je k dizpozici na webu ministerstva školství. Takže, rodiče, možná stojí za přečtení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články