fb pixel Vyperte si roušky! Se začátkem září je budeme opět všichni potřebovat. Dnes to oznámil ministr Adam Vojtěch – G.cz
Vyhledávání

Vyperte si roušky! Se začátkem září je budeme opět všichni potřebovat. Dnes to oznámil ministr Adam Vojtěch

Zdroj: www.vlada.cz

Plošné nošení roušek hlásí od 1. 9. návrat. To je asi nejzásadnější informace, kterou dnes po jednání vládní rady pro zdravotní rizika sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zdravotnictví také aktualizovalo „koronavirovou“ mapu. Pozitivní je, že všechny okresy republiky jsou i nadále bez rizika komunitního přenosu.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.8.2020, 13:33

To, o čem se v posledních dnech hojně diskutovalo dnes zaznělo z úst ministra zdravotnictví nahlas. Se začátkem školního roku si opět nasadíme roušky. „Změna bude platit ve všech prostředcích veřejné dopravy v České republice včetně meziměstských spojů. Stejně tak bude povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách, to znamená obchody, obchodní centra, pošty, úřady a vnitřní akce bez ohledu na počet účastníků,“ řekl Adam Vojtěch. „Považujeme to za preventivní opatření vzhledem k tomu, že nás čeká asi složitý podzim a od 1. 9. lze čekat vysokou sociální interakce v rámci společnosti,“ dodal. Povinnost se týká i společných prostor ve školách, nikoli však jednotlivých tříd. Přesné detaily bude ministerstvo ještě řešit. Nadále budou také platit i omezení týkající se počtu osob na hromadných akcích. Venku bude moci být maximálně 1000 osob, uvnitř 500.

Další novinkou je také délka karantény. Karanténa i izolace u nakažených bez příznaků se mění ze 14 na 10 dní. Z izolace se bude dál propouštět bez testu, s výjimkou zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. „Karanténa bude zkrácena na 10 dní, a to od doby posledního kontaktu s nakaženou osobou. Hygienik to ale může nicméně prodloužit,” sdělil ministr.

Ministerstvo zdravotnictví také aktualizovalo mapu stupňů pohotovosti podle míry rizika nákazy COVID-19. Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené, bez rizika komunitního přenosu, ale s výskytem lokálních ohnisek. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

Většina okresů spadá po minulém týdnu pod bílou barvu, s minimálním rizikem nákazy. Do zelené barvy, která značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu ČR, pak spadají 2 okresy, a sice Praha a Frýdek-Místek. Aktuálně nejvyšší počet osob s covid-19 na 100 tisíc obyvatel je ve Frýdku-Místku (244,1 na 100 tisíc), Praha má počet nižší (107,5 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel zaznamenal opět Frýdek-Místek (60,1 na 100 tisíc), Praha méně (34,8 na 100 tisíc).

„Situace v ČR je celkově stabilizovaná a bez komunitního přenosu. Lokální ohniska nákazy jsou tvořená z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných. Nikde není stanovený druhý a třetí stupeň rizika, pouze Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené. Situaci permanentně monitorujeme a vyhodnocujeme případná opatření,“ uvedla ve zprávě hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Hlavní město Praha zůstává nadále zařazeno mezi okresy ve stupni pohotovosti I, a to z důvodu relativně vysoké 7denní kumulativní incidence na 100 000 obyvatel a neklesajícímu počtu diagnostikovaných v průběhu týdne. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti I.

Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji se celkově stabilizovala a epidemiologické ukazatele mají klesající tendenci. Okresu Frýdek -Místek se vrátil k denním diagnostickým záchytům pod 20. Karvinsko je stabilizované zcela, vykazuje pouze jednotkové sporadické denní záchyty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články