fb pixel Zlaté glóby 2021 výsledky
Vyhledávání

Zlaté glóby 2021: Nejlepšími filmy jsou Země nomádů a Borat 2, Netflix bodoval s Korunou a Dámským gambitem

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

78. ročník Zlatých glóbů zná své vítěze! Nejlepším filmem v kategorii drama je snímek Země nomádů, nejlepším filmem v kategorii komedie nebo muzikál je Borat 2. Nejlepším dramatickým seriálem je Koruna, nejlepším komediálním seriálem je u nás méně známý Schitt's Creek od Pop TV. A nejlepší minisérií nebo TV filmem se stal divácký hit Netflixu The Queen's Gambit (česky Dámský gambit).

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.3.2021, 05:05

Zlaté glóby 2021 znají vítěze!

78. ročník Zlatých glóbů je úspěšně za námi - a že to bylo sakra speciální! Vinou koronavirové pandemie slavnostní večer probíhal na dvou místech; v sále v New Yorku a v sále v Los Angeles, přičemž na každém místě se nacházela jedna z moderátorek, několik zaměstnanců zajišťujících hladký průběh večera a jen pár slavných tváří vyhlašujících vítěze jednotlivých kategorií. Ty vybírá Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, a to v oblasti filmu a televize. Zlaté glóby na rozdíl od Oscarů neudělují ceny v technických kategoriích.

Nejlepším celovečerním dramatem se stal snímek Země nomádů. Nejlepším počinem v kategorii Komedie/muzikál je podle Asociace druhý Borat. Nejlepší režii zvládla režisérka Chloe Zhao ve filmu Země nomádů a nejlepší scénář napsal Aaron Sorkin k historickému soudnímu dramatu Chicagský tribunál.

Nejlepším hercem v hlavní roli v dramatu se stal Chadwick Boseman za ztvárnění trumpetisty Leveeho Greena v životopisném kousku Ma Rainey's Black Bottom. Boseman cenu získal posmrtně, zemřel v srpnu 2020 na rakovinu tlustého střeva. Nejlepší herečkou v téže kategorii se stala Andra Day za ztvárnění zpěvačky Billie Holiday v životopisném snímku United States vs. Billie Holiday.

Nejlepším hercem v hlavní roli komedie nebo muzikálu se stal Sacha Baron Cohen za to, že si zopakoval part svého nejslavnějšího filmového alter ega Borata. Nejlepší herečkou ve stejné kategorii je Rosamund Pike za cynickou Marlu Grayson ve film I Care a Lot. Nejlepším hercem ve vedlejší roli je Daniel Kaluuya za životopisný Judas and the Black Messiah, film o vůdci Černých panterů. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Jodie Foster za snímek The Mauritanian. Foster se ceremoniálu virtuálně zúčasntila po boku své manželky, která na sobě měla pyžamo, a dámy se tak postaraly o nejpříjemnější moment celého večera. Nejnepříjemnější chvíli naopak zajistil pohled na Al Pacina, jenž čím dál víc vypadá jako někdo, kdo si jen navlékl gumovou masku Al Pacina.

V rámci televizních cen bodoval u nás méně známý komediální seriál Schitt's Creek od Pop TV, jenž běží už od roku 2015, ale také drama Netflixu Koruna, které v roce 2020 uvedlo napínavou 4. sérii. V ní byli nejvýraznější Emma Corrin a Josh O'Connor, kteří ztvárnili princeznu Dianu a prince Charlese. Oba herci za své výkony získali Zlaté glóby. Zdatně jim sekundovala Gillian Anderson coby Margaret Thatcher - herečka rovněž získala sošku, a to za nejlepší výkon ve vedlejší roli v TV filmu, seriálu nebo minisérii. Anderson se k akci připojila z hotelového pokoje v Praze, kde momentálně natáčí snímek White Bird. Nejlepší televizní minisérií se stal divácký hit The Queen's Gambit s Anyou Taylor-Joy v titulní roli brilantní šachistky Beth Harmon, jež byla rovněž oceněna.

Nejvíce nominací, celkem šest, měl snímek Mank. Těsně za ním stálo s pěti nominacemi drama Chicagský tribunál následované snímky The Father, Země nomádů a Nadějná mladá žena, které měly všechny po čtyřech nominacích. Televizním počinem s nejvíce nominacemi se stal seriál Schitt's Creek.

Více žen, méně lidí

Letošní ročník Zlatých glóbů byl speciální hned z několika důvodů. Tím prvním je ten nejzjevnější, a sice uzpůsobení ceremoniálu době covidové. Moderování večera se již tradičně ujaly komičky Tina Fey a Amy Poehler s tím, že se každá nacházela na úplně opačném konci USA; Fey v salónku v hotelu v New Yorku a Poehler v hotelu v Los Angeles, kde se Glóby konají za normální situace. Vše proběhlo bez účasti zástupů slavných osobností; v hledišti seděla jen hrstka záchranářů a zdravotníků, kteří byli pozváni v rámci uctivého gesta. Na jevišti se pak objevilo jen několik málo celebrit vyhlašujících vítěze jednotlivých kategorií. Ti se s diváky propojili skrze webkamery a nově získané sošky jim budou doručeny poštou. Všichni živí účastníci předávání Zlatých glóbů na obou pobřežích byli před začátkem večera otestováni a ti, co seděli v sálech, měli roušky.

Další odlišností oproti předchozím letům je, že nominovaní v televizních kategoriích jsou o něco zajímavější, než ti ve filmových. Ostatně, je to přesně rok, co je většina lidí všude na světě zavřená ve více či méně tvrdých karanténách. Kina vedle mnoha jiných institucí nefungují. To se samozřejmě pozitivně podepsalo na návštěvnosti i produkci streamingových služeb jako je Netflix, HBO nebo Hulu, které u nás nemá skoro nikdo, ale v USA se služba rozjíždí víc a víc. Právě Hulu získalo napříč kategoriemi několik nominací včetně té pro nejlepší minisérii nebo TV film za počin Normální lidé. Úspěchem je i vítězství herečky Andry Day za hlavní roli v celovečerním filmu z produkce Hulu; United States vs. Billie Holiday.

Mnout ruce si může především gigant Netflix, jemuž se letos konečně dostalo většího uznání než v minulosti; z 20 nominací v televizních kategoriích jich proměnil šest. Zároveň jako distributor stojí za snímky I Care a Lot, Chicagský tribunál a Ma Rainey's Black Bottom, které byly oceněny ve filmových kategoriích.

Zároveň se letošní ročník Zlatých glóbů zapíše do historie největším počtem nominovaných ženských režisérek v historii - o sošku se mezi muži utkaly dvě ženy, Regina King za film One Night in Miami a Chloé Zhao za snímek Země nomádů. O to speciálnější tento moment je, že Zhao nominaci proměnila, a to jako první žena v této kategorii od roku 1984 a teprve druhá žena v historii Glóbů vůbec.

Kompletní výsledky 78. ročníku Zlatých glóbů

Filmové kategorie

Nejlepší film - drama: Země nomádů

Nejlepší film - komedie nebo muzikál: Borat: Překvapivý úplatek americkému režimu ku prospěchu kdysi skvělému kazašskému národu

Nejlepší herečka v hlavní roli - drama: Andra Day za roli zpěvačky Billie Holiday ve filmu United States vs. Billie Holiday

Nejlepší herec v hlavní roli - drama: Chadwick Boseman za Leveeho Greena ve filmu Ma Rainey's Black Bottom

Nejlepší herečka v hlavní roli - komedie nebo muzikál: Rosamund Pike za roli Marly Greyson v I Care a Lot

Nejlepší herec v hlavní roli - komedie nebo muzikál: Sacha Baron Cohen za Borata ve volném pokračování slavné satiry

Nejlepší herečka ve vedlejší roli - komedie nebo muzikál: Jodie Foster jako Nancy Hollander ve filmu The Mauritanian

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Daniel Kaluuya za roli Freda Hamptona ve filmu Judas and the Black Messiah

Nejlepší režie: Chloe Zhao za film Země nomádů

Nejlepší scénář: Aaron Sorkin za film Chicagský tribunál

Nejlepší hudba: Atticus Ross, Trent Reznor a Jon Batiste za hudbu k filmu Soul

Nejlepší filmová píseň: Io Sí (Seen) z italského filmu Život před sebou

Nejlepší animovaný film: Soul režiséra Petea Doctera

Nejlepší cizojazyčný film: Minari (USA)

Televizní kategorie

Nejlepší seriál - drama: Koruna (Netflix)

Nejlepší seriál - komedie nebo muzikál: Schitt's Creek (Pop TV)

Nejlepší minisérie nebo TV film: The Queen's Gambit (Netflix)

Nejlepší herečka v seriálu - drama: Emma Corrin za roli princezny Diany v seriálu Koruna

Nejlepší herec v seriálu- drama: Josh O’Connor za roli prince Charlese v Koruně

Nejlepší herečka v seriálu - komedie nebo muzikál: Catherine O'Hara za roli Moiry Rose v seriálu Schitt's Creek

Nejlepší herec v seriálu - komedie nebo muzikál: Jason Sudeikis za roli Teda Lassa ve stejnojmenném seriálu

Nejlepší herečka v minisérii nebo TV filmu: Anya Taylor-Joy za roli Beth Harmon v Queen's Gambit

Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu: Mark Ruffalo za dvojroli Dominicka a Thomase Birdseyových v minisérii Bludné kruhy

Nejlepší herečka ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu: Gillian Anderson za roli Margaret Thatcher v Koruně

Nejlepší herec ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu: John Boyega za Leroye Logana v Sekerce

Podobné články

Doporučujeme

Další články