fb pixel Nový seriál Dámský gambit představuje Anyu Taylor-Joy v roli zdrogované šachistky. A je to super! – G.cz
Vyhledávání

Nový seriál Dámský gambit představuje Anyu Taylor-Joy v roli zdrogované šachistky. A je to super!

Zdroj: Netflix

Dámský gambit je nejen šachovým zahájením, ale také názvem nového seriálu z produkce Netflixu, který měl premiéru 23. října a sklízí samé kladné ohlasy. Sedmidílný příběh brilantní šachistky Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) si drží skoro stoprocentní hodnocení na všech předních filmových webech.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.11.2020, 08:00

Dámský gambit

Dámský gambit je jeden z nejstarších známých šachových tahů v historii této ušlechtilé hry. Jedná se o šachové zahájení, kdy hráč zdánlivě obětuje bílého pěšce na dámském křídle. Ve skutečnosti však po přijetí oběti může bílý, pokud chce, investovaný materiál dobýt ihned zpět. Už jste se ztratili? Nevadí! Nový seriál Netlfixu - rovněž nazvaný Dámský gambit - vás do světa profesionálních hráčů šachů zavede. A nejen to.

Beth Harmon je nebohá sirota, která v sobě ale ve svých osmi letech objeví skrytý talent - nadání pro hraní šachů. Od té chvíle ví, že se chce stát nejlepší šachistkou na světě, ať to stojí, co to stojí. V sedmidílné minisérii sledujeme její osud až do jejích dvaadvaceti let, kdy se skutečně probojuje mezi světovou špičku šachových hráčů. V cestě na úplný vrchol ale brilantní Bet brání závislost na alkoholu a drogách spojená s nevyřešenými traumaty z dětství. Jak jinak.

Příběh Dámského gambitu, který je adaptací úspěšné knihy Waltera Teivse, se odehrává v 50. a 60. letech 20. století. V hlavní roli Beth se ukáže americká herečka Anya Taylor-Joy, která hraje čím dál víc. Ačkoliv se čtyřiadvacetiletá blondýnka začala v televizních filmech a seriálech objevovat už v 16 letech, zlomový byl pro ni rok 2015, kdy ji Robert Eggers obsadil do vynikající Čarodějnice. Od té doby si herečka klestí cestu filmovým průmyslem a zejména posledních pár let se k ní dostávají už i hlavní role. Tou nejvýraznější byla Emma v nové adaptaci klasického románu Jane Austen a závislá šachistka Beth je další možností ukázat, co v ní je.

Je toho totiž hodně. Čtyřiadvacetiletá herečka má velký talent a v Dámském gambitu, který mimochodem sklízí samá pozitivní hodnocení, hraje na maximum. Fanoušky Harryho Pottera potěší Harry Melling alias Dudley Dursley v jedné z vedlejších rolí.

Dramatický seriál, za kterým stojí mimo jiné scenárista snímku Logan a režisér krimi thrilleru Mezi náhrobními kameny Scott Frank, má třeba na ČSFD momentálně hodnocení 91 %. Na IMDb je to 8,9 z 10 a na Rotten Tomatoes 97 % od diváků a dokonce plných 100 % od kritiků. Na Netflixu měl premiéru 23. října, délka epizod se pohybuje mezi 45 a 70 minutami. Tohle byste rozhodně měli ochutnat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články