fb pixel Svou tvář propůjčila soše Marianne, která symbolizuje svobodnou Francii: Herečka Catherine Deneuve původně chtěla být módní návrhářkou – G.cz
Vyhledávání

Svou tvář propůjčila soše Marianne, která symbolizuje svobodnou Francii: Herečka Catherine Deneuve původně chtěla být módní návrhářkou

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Od 60. let patří ke stálicím francouzských filmů - a to chtěla původně být módní návrhářkou. Nakonec se ale rozhodla pokračovat v rodinné tradici a svou krásnou tvář propůjčila stříbrnému plátnu (a nejen jemu). Catherine Deneuve dnes slaví 76. narozeniny a ze svého osobního kouzla neztratila vůbec nic. Sice nosí pravé kožichy a nemá ráda feministky, my jí to ale pro ten její šarm velkoryse odpustíme.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.10.2019, 08:37

Kráska století

Catherine Deneuve, vlastním jménem Catherine Fabienne Dorléac, se narodila 22. října 1943 v Paříži herci Maurici Dorléacovi a Renée Simonot, herečce slavného Théâtre de l'Odéon. Rodičům se narodily postupně hned čtyři dcery. Kromě Catherine se na uměleckou dráhu dala ještě Francoise, která později tragicky zemřela při dopravní nehodě ve věku dvacet pět let. Osud malé Catherine sice předurčen nebyl, vlohy pro herectví ovšem měla vrozené. Původně se krásná Pařížanka chtěla věnovat své vášni pro módu i profesně, toužila stát se návrhářkou. Nakonec ale propadla světu stříbrného plátna, což ji ovšem v zálibě pro krásné oblečení nijak neomezilo - coby filmová hvězda má luxusních kousků plnou šatnu a dodnes ji pojí přátelství s řadou předních designérů, například s Jean-Paulem Gaultierem.

Jejím prvním výraznějším filmem byl muzikál Paraplíčka ze Cherbourgu, který v roce 1964 natočil Jacques Demy, a který je dnes ve Francii považován za klasiku žánru. Na tento film později navázaly Slečinky z Rochefortu, kde se vedle Catherine objevila v roli dvojčete i její sestra Francoise. Další velkou, možná nejslavnější rolí hereččiny keriéry je ta v Buñuelově Krásce dne z roku 1967. Surrealistické drama líčí na příběhu mladé ženy dvojtvářnou morálkou mešťanské společnosti. Deneuve pracovala s velkými tvůrčími jmény, třeba s Ágnes Vardou, Romanem Polanskim či Manoelem de Oliveirem. Mladší ročníky filmových nadšenců si možná vybavují i ze dvou výrazných filmů, které natočila na začátku 21. století - Trierova Tance v temnotách a Ozonových 8 žen.

Tři muži, dvě děti

V osobním životě Catherine Deneuve odpovídá všemu, co si představíte pod pojmem "Francouzka". V roce 1962 se v pařížské čtvrti Quartier du Montparnasse seznámila s režisérem Rogerem Vadimem. Ten tehdy začínající herečku nejprve obsadil do svého filmu a pak jí udělal nemanželské dítě, syna Christiana. O 3 roky později se Deneuve provdala za fotografa Davida Baileyho. Fungující manželství jim vydrželo 2 roky, oficiální rozvod ale proběhl až na začátku 70. let.

Asi nejvýraznějším hereččiným partnerem byl záletný kolega z branže Marcello Mastroianni. Ženatý herec navázal vztah s blonďatou kráskou v době, kdy se svou oficiální manželkou už nežil (rozvést se odmítal kvůli katolickému vyznání), byl ale znám románky s mladšími ženami a Deneuve nebyla výjimkou - když si spolu začali, jemu bylo 47, jí 28. Narodila se jim dcera Chiara a vztah vydržel 4 roky. Po rozchodu se Mastroianniho žena dokonce nabídla, že dcerku pracovně vytížených filmových hvězd adoptuje, ale to Deneuve velmi rázně odmítla.

V roce 1985 se jí dostalo velké pocty, když byla oslovena, aby se její tvář stala předobrazem nové podoby sochy Marianne. Jedná se ale o alegorickou postavu z dob Velké francouzské revoluce, která představuje republikánskou tradici v zemi galského kohouta. Stejnou nabídku dostaly například Brigitte Bardot - ta byla první nebo později Sophie Marceau. I dnes na sebe ikonická umělkyně umí upozornit. Před časem se ukázala na premiéře filmu v pravém kožichu a v roce 2018 stála v čele asi stovky francouzských umělkyň, které sepsaly otevřený dopis odsuzující vyhrocenou tendenci ke kriminalizaci mužů, v niž podle nich vyústila kampaň původně hollywoodských hereček MeToo. Samozřejmě za to sklidila tvrdou kritiku nejen od feministek, a tak Deneuve později své prohlášení zmírnila a omluvila se.

A tady si přečtěte o další ikonické krásce stříbrného plátna Sophii Loren.

Podobné články

Doporučujeme

Další články