fb pixel Když dva dělají totéž, není to totéž: Za hollywoodské „twin films“ může špehování mezi studii – G.cz
Vyhledávání

Když dva dělají totéž, není to totéž: Za hollywoodské „twin films“ může špehování mezi studii

+ DALŠÍCH 14 FOTEK + DALŠÍCH 15 FOTEK

Měli jste někdy pocit, že se díváte na film, který už jste někdy viděli? Tzv. twin films jsou snímky, zpravidla dva, které mají stejný nebo výrazně podobný příběh a rovněž jsou do kin uvedeny v podobnou dobu. Většinou se to stane tak, že nějaký špeh z jednoho filmového studia vynese informace do druhého a většinou je jeden ze snímků výrazně úspěšnější než ten druhý...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.6.2020, 15:22

Vidím dvojmo!

Vezměme si například snímek Neila Burgera Iluzionista. Edward Norton v hlavní roli představuje mága žijícího na přelomu 19. a 20. století, jehož milá zemře a on se pokusí využít svých trikových dovedností, aby se domohl pomsty a spravedlnosti. Že vám to něco připomíná? Pravděpodobně máte na mysli film Dokonalý trik Christophera Nolana. V tom sice nehraje Edward Norton, hrají v něm Christian Bale a Hugh Jackman, ale jinak je to prakticky totéž. Jen je to výrazně zajímavější a lepší film. Ten první projekt natočilo malé studio Bob Yari Productions a rozpočet činil 16,5 milionu dolarů. Ten druhý patří Warner Bros. a to na něj dalo 40 milionů. Oba filmy pocházejí z roku 2006.

Jak se to stane, že se do kin ve stejnou dobu dostanou dva prakticky stejné filmy? Tomuhle... jevu, dejme tomu, se říká „twin films“. Zpravidla jde o takový případ, jako je ten výše popsaný, někdy ale těch nepříjemně podobných (čti stejných) počinů může být i víc. Příčin je několik. Když se na konci 20. století všichni obávali příchodu nového milénia, roztrhl se pytel s katastrofickými filmy, kde hlavním antagonistou byl nebezpečný asteroid mířící střemhlavě k Zemi. Bylo to prostě velké, celospolečenské téma, které všechny zajímalo a je tedy jasné, že se mu filmaři věnovali. Kolik snímků o covidu podle vás vzniklo po koronavirové krizi? No hodně, hodně.

Jindy jde o to, že se z nějakého snímku stane nečekaný hit, a tak se jiná studia snaží svézt na vlně jeho úspěchu. Když Zemeckisovi v 80. letech zafungoval Návrat do budoucnosti, sci-fi komedie o cestování časem, zkusil o rok později totéž nabídnout i F. F. Coppola s filmem Peggy Sue se vdává. Ukázalo se, že kvalita Návratu vůbec nebyla v cestování časem a Coppolův počin právem propadl.

A ještě jindy je to výsledek mezistudiové špionáže. Ano, to se v Hollywoodu samozřejmě děje! Studia mají většinou na stole několik podobných projektů v různé fázi příprav. V průběhu se k jednomu přikloní, dají mu zelenou a prioritu. A pokud se to dostane ke konkurenci a ta má v záloze něco podobného, no, tak udělá totéž, protože pokud si Warneři myslí, že to bude fungovat, tak u nás v Paramountu nemáme důvod tomu nevěřit! Jednou jedinkrát v historii se stalo, že dvě velká studia točila prakticky totožný film a dohodla se, že místo dvou konkurenčních blockbusterů společně natočí jeden - řeč je o snímku Skleněné peklo.

Tyto dublující se projekty můžeme vysledovat až zhruba od 30. let, kdy se v kinech téměř zároveň objevily dva historické velkofilmy o Kateřině Veliké. Jeden byl britský, druhý americký a titulní roli v něm ztvárnila Marlene Dietrich. Co bylo větším hitem, asi říkat nemusíme. Ale děje se to dodnes. Před nedávnem šel do českých kin snímek Portrét dívky v plamenech. Odehrává se někdy okolo roku 1800 v Anglii a popisuje příběh zakázané lesbické lásky. Poté přišla do kin druhá, naprosto stejná story, jen s nákladnější produkcí a hvězdnějším obsazením; v dramatu Ammonite si zahráli Saoirse Ronan, Kate Winslet, Fiona Shaw a Gemma Jones.

Vybrali jsme několik dalších známých twin movies a seřadili je v následující galerii. Ale protože je jich tolik, rozhodli jsme se vybírat jen zhruba od 70. do konce 90. let...

Snímky z 21. století, které jsou si podobné jako vejce vejci, vám přineseme v brzké budoucnosti ve druhém dílu tohoto článku, takže si budete muset počkat. Sorry!

Podobné články

Doporučujeme

Další články