fb pixel
Vyhledávání

Zatímco slavnostně vítáme zaplacené roušky z Číny, EU nám poslalo přes třicet miliard korun

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Zatímco Čína nám s velkou slávou a za potlesku českých politiků prodává pravděpodobně předražené a možná původně naše vlastní ochranné lékařské vybavení, z americké laboratoře nám poslali experimentální lék, díky NATO můžeme vůbec roušky dostat do Česka a Evropská Unie nám prostě jen tak poslala třicet tři miliard korun.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.3.2020, 13:48

Mlha nad tržištěm

Za přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka a předsedy vlády Andreje Babiše, přistál v sobotu na pardubickém letišti ohromný nákladní letoun Antonov Ruslan, který přivezl první zásilku ochranných pomůcek z Číny. Několik tun vybavení obsahovalo roušky, respirátory a testy. Lidovkám Hamáček doslova řekl, že “bez Zemana by to nešlo” a že “Čína dostane Česko z problémů”.

Problémy nastaly v podstatě záhy. Přestože všichni zdravotníci čekali na zásilku z Číny jako na smilování Boží, velká spousta z nich dostala místo respirátorů tenoučké jednorázové roušky, vedle kterých působí vaše doma spíchnutá bavlněná ústenka jako armádní gas maska. A aby toho nebylo málo, před pár dny se zjistilo, že rychlotesty z Číny mohou chybovat až v 80 % případů.

Řekli byste si, že je nefér koukat darovanému koni na zuby, ale problém je v tom, že tenhle kůň má chrup v dezolátním stavu a nebyl darovaný nýbrž draze koupený. Udržovat letecký most s nekvalitním zdravotnickým materiálem z Číny stojí podle ministra vnitra Jana Hamáčka zhruba jednu miliardu korun týdně. Česko zatím zaplatilo miliardy tři, ministerstvo financí počítá s celkovou částkou pěti miliard, ale může se vyšplhat výš. Sám Hamáček tvrdí, že vzhledem k množství zboží lze těžko určit, jestli jsou ceny s “pandemickou přirážkou” nebo ne.

Analytička projektu Sinopsis Kateřina Procházková řekla pro Hospodářské Noviny, že by v zásilkách z Číny neviděla nějakou bohulibou činnost, naopak “chtějí jen znovu postavit na nohy svůj byznys”. Tím byznysem ale není míněna jenom čínská ekonomika poškozená rozsáhlou karanténou, kterou musela čínská vláda na svou zemi uvalit, ale i její mezinárodní status. Čína se totiž silně snaží nevyjít z celosvětové krize jako ten stát, který pandemii způsobil, ale jako zachránce. Tamní režim především chce, aby se zapomnělo na to, jak ze začátku kolem epidemie koronaviru mlžili a to, že nezasáhli včas. Podle Procházkové se teď čínské informační weby hemží zprávami o tom, že virus do Číny zavlekli Američané.

Japonský finanční deník Nikkei například přišel se zprávou, že Peking vyhošťuje americké novináře a spekuluje, že se pandemie viru se bude východní velmoci nakonec hodit do krámu, protože vzbudí obdiv k čínské efektivitě a naopak nahlodá důvěru v západní demokracie.

Čínská lidová republika se zkrátka snaží vytřískat z nastalé situace všechno, peníze i vliv. A z nás může vydojit obojí. Smutnou ironií totiž je, že podle zatím nepotvrzených zpráv od Bezpečnostní informační služby, během ledna a února Čína skupovala ve velkém roušky a respirátory i v Česku a navíc si nechala od České republiky poslat jako dar čtyři a půl tuny zdravotnického materiálu. Takže je dost dobře možné, že za přítomnosti vysokých státních činitelů a jejich vděčného poklonkování, si Češi obrazně řečeno koupili zpátky svoje zdravotnické vybavení, jenom tentokrát s pandemickou přirážkou.

A tolik opěvované vazby Miloše Zemana na Čínu asi nebudou tak významným faktorem, protože dodávky létají i do okolních zemí, které zdaleka nelezou totalitnímu režimu kamsi tolik, jako my. Čína už má nejspíš to nejhorší za sebou, jsou světovou jedničkou ve výrobě zdravotnického materiálu a hodlají na kritické situaci v západním světě vydělat co nejvíc… ať jsou jim jejich zákazníci vděční nebo ne.

Jak vypadá pomoc

Na prozemanovských a proruských facebookových stránkách teď trenduje názor, že “elitami nenáviděná Čína nám pomáhá, kdežto milovaný západ jenom kritizuje”. Realita se ale ukazuje jako přesně opačná. Západ pomáhá ve velkém.

Tak zaprvé ten ohromný nákladní letoun Antonov Ruslan, díky kterému vůbec můžeme letecký most s Čínou udržovat v chodu, máme k dispozici jenom proto, že je Česká republika členem NATO. A experimentální antivirotikum remdesivir, který byl podán pacientovi v těžkém stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, zase přišel z americké laboratoře.

Největší pomoc ale zatím přišla od Evropské unie. Ta poslala do Česka 1, 2 miliardy eur, tedy v přepočtu při současném kurzu nějakých třiatřicet miliard korun, a to bez jakýchkoli podmínek či nároků na cokoli, čistě pro boj s ekonomickými důsledky boje proti pandemii koronaviru.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se na výzvě pro Evropskou komisi podílel, a kterého jsme oslovili, samozřejmě říká, že to nebylo jen tak. “Museli jsme najít evropské programy, na kterých se v tuto chvíli dalo ušetřit, většinou se stáhly peníze z rozpočtů na projekty, které by nakonec stejně zafinancovány nebyly.” A dodává, že obvyklá výtka směrem k EU, že je Unie pomalá a zkostnatělá, se tu ukázala jako naprosto neopodstatněná. “Od podání návrhu do schválení těch peněz uběhlo nějakých osmnáct hodin,” říká.

Evropská unie ze své podstaty nemůže zasahovat do zdravotnictví, to leží na jednotlivých státech, její úloha leží v prvé řadě v ekonomice. A právě tam musí podle Zdechovského EU pracovat i nadále, dalším krokem mají být systémy garancí a záruk za velké úvěry, guidelines pro státy členské státy, jak se chovat a jak si vzájemně pomoct během blížící se ekonomické krize. “V roce 2008 byl ekonomický sestup víceméně pozvolný, ale teď se nám zastavila ekonomika řady států najednou a nevíme, jak dlouho to tak zůstane, takže potenciálně čelíme většímu ekonomickému propadu než při recesi v roce 2009 a 2010.” V odvrácení téhle hrozby podle něj právě Unie sehraje velkou roli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články