fb pixel Zásadní otázka dne: bílá, nebo modrá? – G.cz
Vyhledávání

Zásadní otázka dne: bílá, nebo modrá?

Lidé se konečně začínají přít o něco smysluplného.

Gement
Gement 27.2.2015, 17:59

Včera se stalo cosi nečekaného, co teď pokračuje jako sociální bouře či horečka zachvacující diskusní fóra a sítě na celém internetu. Dokonce se dostává do hlavního zpravodajství velkých televizních stanic schválně si počkejte na ty naše ani ne za pár hodin. Na tumbleru se v doprovodu jedné fotky šatů objevila zásadní otázka:

Je to bílá ze zlatou, nebo modrá s černou ?

Jedni ale vidí bílou a zlatou, ostatní modrou a černou. Připomíná to záludný optický chyták, tedy obrázek vázy, který se dá rovněž vnímat jako dva profily obličeje obrácené nosem k sobě. Buďto jedno, nebo druhé.

Takhle šaty vypadají ve skutečnosti:

Bílý povrch odráží všechny okem viditelné vlnové délky, černý naopak žádné, modré pohlcuje všechny vyjma právě modré.

Ano, je to jen a pouze optická iluze. Barvy, které vidíme na čemkoli, jsou ve skutečnosti vlnové délky světla, které daný objekt odráží. Naše oči tyhle frekvence zachycují, ale dál už je interpretuje mozek. A když se nejedná o jednu barvu, nýbrž směs různých, navíc v těsném, sousedství a přesně ohraničených, vykládá si mozek přijaté kódy barev různě.

U prvního obrázku je vše kolem šatů rozmazané a barevně chaotické. Záleží, které místo si váš mozek bere z tohoto okolí jako referenční barvu, a podle toho vám pak zobrazí dvě různé barevné kombinace. Konkrétně, pokud vnímáte pozadí jako spíše tmavé, budou vám tyhle ve skutečnosti modré šaty s černými pruhy připadat jako bílé se zlatými.

Anketa

Jak barevně vidíte šaty na prvním obrázku?

Anketa se načítá...

A TADY máte 10 neskutečných optických iluzí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články