10 neskutečných optických iluzí: tyhle jste zaručeně ještě neviděli – G.cz
Vyhledávání

10 neskutečných optických iluzí: tyhle jste zaručeně ještě neviděli

Člověk je rád klamán. Není ale žádoucí, aby zároveň odhalil podstatu triků a iluzí, protože pak zmizí veškerá jejich magie. Pouze u té poslední, desáté, vám prozradíme, jak funguje.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 11.12.2015, 19:50

1. Co vidíte: dvě tváře, nebo jenom jednu?

One or Two Fa(e)cesKdyž se dobře podíváte, zjistíte, že jsou tam ve skutečnosti hned tři.

2. Velmi nenápadný žralok

SUMEC Soustřeďte svůj zrak po dobu cca 5 minut na červený bod uprostřed, pak žraloka uvidíte. Dokonce ve 3D.

3. Nejste barvoslepí?

Dalton Vision Test Tohle vlastně ani není žádná opravdová optická iluze, jen obyčejný Isiharův test na barvoslepost. Z kruhu zcela zřetelně vystupuje číslovka 23. Vidíte, že?

4. Geometricky nemožná (tzv. iracionální) krychle

Cube_(PSF) Váš mozek podvědomě vnímá tento útvar jako jednoduchý dvojrozměrný průmět třírozměrné krychle, ačkoli takový útvar nemůže ve skutečnosti existovat ani v neeuklidovské geometrii.

5. Kachna, nebo květina?

Kachna, nebo kytka Tady vidí každý člověk buďto jedno, nebo druhé. Nic hlubšího se z toho ale nedá vyvozovat, bohužel.

6. Iritující stoly

Irritating Tables with Extra Leg Proč iritující? Vás nerozčiluje, že ten vpravo má nohu navíc? Nehledě na skutečnost, že jsou oba ve skutečnosti tvarově i velikostně stejné, ale to už je ohraná iluze.

7. Kříž, co hraje barvami

Cross Color Changing Vidíte, jak kříž mění barvu z červené na modrou, zelenou, hnědou a zpátky na červenou? Koukejte se pořádně.

8. Nemožné schodiště

Impossible Escherische Staircase Tohle schodiště čtyřikrát ‚zabočí‘ do pravého (90°) úhlu, a přesto vytváří ‚nekonečnou‘ smyčku, což se pochopitelně příčí veškeré lidské logice.

9. Fotka rozkvetlé horské louky

Livie Foto: Radek Cihla/MAFRA/Profimedia.czPareidolie je psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie,“ jak výstižně definuje česká wikipedie. Někteří lidé prostě všude kolem sebe – v mracích, v řekách, stromech a jinde – vidí různé lidské obličeje (a těžko jim vymluvíte, že je to klam). Otestujte se, zda touto jinak asi zábavnou ‚poruchou‘ náhodou také netrpíte. Tohle je foto rozkvetlé horské louky kdesi ve Švýcarském kantonu Graubünden. Ale pareidolici na ní vidí zachmuřelou tvář generála Aloise Šišky, ti s těžší formou dokonce i obličej (s obtížně definovatelným výrazem) Livie Klausové v pozadí.

10. Stejnobarevná šachová políčka

ChessBoard Optical IllusionTěžko uvěřit, že "A" i "B" mají ve skutečnosti stejnou barvu. Jestli se vám zdá, že vás nějak nepěkně houpeme, tak se podívejte na následující video (přeskočte úvod; názorná ukázka toho, že máme pravdu, začíná až někde od půlky):

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu