fb pixel Zákaz vysavačů a zabijaček aneb 8 mýtů o Evropské unii, které nejsou tak úplně pravda – G.cz
Vyhledávání

Zákaz vysavačů a zabijaček aneb 8 mýtů o Evropské unii, které nejsou tak úplně pravda

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Neustále omílané téma, které bychom si ale měli stále připomínat. Evropská unie, jejíž členy jsme již 15 let, funguje jako skvělý strašák na naše spoluobčany s IQ pod 80, kteří neumí ovládat Google. Je však zarážející, že i někteří čeští aktivisté a politici věří řadě žvástů, co o EU kolují a prezentují je v médiích a na sociálních sítích jako fakta. Brzo se pravděpodobně dočkáme doby, kdy nás někdo bude citovat jako věrohodný zdroj, ostatně vzpomeňmě článek Dominika Landsmana o zákazu Krtečka. Tady je 8 nejčastěji opakovaných nesmyslů souvisejících s Unií.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 1.5.2019, 09:39

1. EU zakazuje vysavače s velkým výkonem

Samozřejmě, že se jedná o nesmysl. EU chce zakázat pouze neúsporné vysavače s neúměrně vysokou spotřebou elektrické energie. Díky těmto opatřením se snížily emise oxidu uhličitého zhruba o 6 milionů tun ročně.

2. Česko víc dává, než dostává

Další pitomost. Od roku 2004, kdy ČR vstoupila do EU, naše země každoročně dostala více než dala. Psali jsme o tom už několikrát. Stačí projet českou mapu eurodotací, která mapuje místa a podniky, kde všude EU pomohla.

3. EU nám zakazuje igelitky

Vzhledem k tomu, že se v EU spotřebuje zhruba sto miliard igelitek ročně, připadá na každého skoro jedna igelitka denně. Z tohoto důvodu se v obchodních centrech začalo platit za igelitové tašky, čímž se má snížit spotřeba zhruba na třetinu současného stavu. Jestli se tu nechcete utopit v plastech, buďte rádi, tohle je dobrá věc.

4. Prasata na farmách musí mít ve vepříně hračky

Před pár lety se objevila zpráva, že prasata chována na území EU musí mít v kotci hračky, aby se mohla zabavit. Jedná se o absolutní nesmysl, který šířily Parlamentní listy. Bizár je, že to bylo myšleno vážně!

5. Evropská unie chce zakázat zabijačky

Oblíbený mýtus, který ve svých videích vyprávěl Tomio Okamura, je také pitomina. Takže vlastně pitomiovina. Každý chovatel si může pro svou vlastní spotřebu porazit doma zvíře. Pokud chce však produkty ze zabijačky prodávat, musí být porážka provedena s dorozem veterináře, který dohlédne na splnění norem.

6. Děti nesmí nafukovat balónky

Prapodivná fáma, která má zakazovat dětem do 14 let nafukovat balónky. Směrnice z roku 2009 pouze ukládá povinnost, aby výrobci přidávali k balení informace o rizicích, která mohou nastat při používání balónků u malých dětí.

7. Křivá zelenina nesmí do obchodů

Tohle pravidlo nikdy nikdo nevydal a pravděpodobně ani nevydá. Sami zemědělci si však nastavili jakostní kategorie u ovoce a zeleniny v rámci EU, aby měl zákazník jednodušší orientaci na trhu. Toto členění však existuje už od 80. let.

8. Zákaz podpatků a šperků všem kadeřnicím

EU s tímto nápadem nemá nic společného. Jednalo se o návrh zástupců zaměstnavatelů a evropských odborových organizací, kteří předaly svou dohodu o zlepšení pracovních podmínek v kadeřnických salónech Evropské komisi. Následně byly některé úryvky vytrženy z kontextu, což bylo posléze zmedializováno a chytla se toho samozřejmě i česká média.

A tady ještě jednou o tom, jak nám Evropská unie chtěla vzít Krtečka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články