fb pixel EU chce zakázat Krtečka. Je černý a kope díry v zemi. „Rasistické, nekorektní,“ vykřikují úředníci – G.cz
Vyhledávání

EU chce zakázat Krtečka. Je černý a kope díry v zemi. „Rasistické, nekorektní,“ vykřikují úředníci

Černý Krteček hraje basketbal. To je děsné klišé. Černý krteček sprintuje na sto metrů. Černý krteček má nůž a chystá se někoho okrást. Evropskou unii černý krteček vytáčí. + DALŠÍ 1 FOTKA

Nad oblíbenou pohádkovou postavičkou Zdeňka Milera se začínají stahovat mračna. Samotná skutečnost, že je krteček černý a kope díry v zemi, dráždí úředníky v Evropském parlamentu.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 4.4.2018, 08:00

V době, kdy Krteček vznikal, to jistě Zdeněk Miler nemyslel nijak zle. Bohužel se však doba změnila a my žijeme v korektním světě, kde pro předsudky, rasové stereotypy a genderovou nerovnost není místo.

„My chápeme, že Krteček má nějakou historickou kulturní hodnotu, ale do dnešní doby se nehodí. Je to nebezpečné. My nemůžeme nechat černou postavičku, aby kopala díry v zemi. To se nesluší. Tím bychom dávali najevo, že je v pořádku vykreslovat lidi tmavé pleti jako kopáče. Obzvlášť v České republice, kde je mnoho Romů. Jasně, že někteří Romové kopou díry v zemi, ale nemůžeme je takhle házet do jednoho pytle. Romové můžou být klidně i vědci anebo krást měděné dráty,“ vysvětloval Enrcih Horned, tajemník Evropského parlamentu pro rasovou rovnost a odstranění předsudků.

Dokonce pro tento účel vznikla na půdě Evropského parlamentu speciální komise, která se zabývá právě Krtečkem.

„Těch možností je několik. My prioritně nestojíme o tom, aby byl krteček zakázán. Dáváme možnost autorům, aby zasáhli již do hotového díla a toto přetvořili tak, aby bylo v moderní společnosti akceptovatelné. Například si umíme představit, kdyby byl krteček bílý. Bílí lidé mohou kopat v zemi. Další možnost je, že by se krtečkovi přikreslily brýle a místo kopání v zemi by například studoval fyziku na vysoké škole. Těch možností je spousta. Důležité je, aby přišla nějaká změna, protože ve stavu, v jakém současný Krteček je, nemůže být nadále vysílán,“ prozradila Theresa Mccornicová, členka komise pro Krtečka.

Reakce dědiců práv na Krtečka se nám zatím nepodařilo získat, nicméně Zdeněk Miler byl vykopán ze svého hrobu, byl napojen na otáčivý rošt a v tomto stavu znovu pohřben. Tím pádem se Zdeněk Miler bude už na věky věku obracet v hrobě z toho, co všechno se kolem Krtečka děje.

A tady zase zjistíte, že EU od příštího roku ruší pohlaví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články