fb pixel Začátky Leonarda DiCapria: Už jako teenager zahrál Rimbauda, feťáka i mentálně postiženého – G.cz
Vyhledávání

Začátky Leonarda DiCapria: Už jako teenager zahrál Rimbauda, feťáka i mentálně postiženého

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Leonardo DiCaprio se v showbyznysu pohybuje od 14 let. Syn komiksového kreslíře a sekretářky je dnes považován za jednoho z nejlepších herců své generace, a ačkoliv na něj čekal nepatřičně dlouho, i toho Oscara už doma má. Že se jedná o opravdu velký talent, bylo jasné už v počátcích DiCapriovy kariéry, kdy jako náctiletý začátečník dokázal skvěle ztvárnit několik těžkých rolí. Takových, kterých by se možná zalekli i jeho zkušenější kolegové. Ještě předtím, než se objevil Titanic a vypukla celosvětová Leo-mánie, bylo jasné, že ten kluk je prostě speciální.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.11.2020, 07:50

Gilbertův bratr Leo

(Konečně) Oscarem oceněný herec, hollywoodský starý mládenec randící s modelkami, zapálený aktivista bojující za životní prostředí, jenž se nebojí od slov přejít k činům a věnovat environmentálním charitám horentní sumy. Dnes čerstvě osmačtyřicetiletý Leonardo DiCaprio se stal idolem milionů žen a dívek už v 90. letech, kdy se do jeho něžné tvářičky zamilovala každá, která viděla veleúspěšný Titanic. Herec se postupně propracoval k serióznějším rolím a dnes už ho známe prakticky jen v té vážné poloze. O podobný přerod se snaží řada hvězd, jejichž prvotní sláva stála na atraktivním zevnějšku, ale bez talentu se to většině z nich nepodaří. To není DiCapriův případ.

Syn komiksového kreslíře a sekretářky se narodil s darem, který má málokdo. Přední režiséři, s nimiž za dlouhé roky v showbyznysu spolupracoval, se shodují, že jeho způsob herectví je výjimečný. Částečně se opírá o standardní metody, ale je tam ještě jedna tajemná, osobitá věc, kterou má jen DiCaprio. Je to hvězda, jež i při rozhovoru dokáže probírat citlivá témata, strhnout pozornost a zájem – a zároveň neprozradit téměř nic o svém soukromí či skutečné povaze. DiCaprio má kouzlo a osobnost ikonických hvězd starého Hollywoodu. Narodil se s ním, což dokazují projekty z úplných počátků jeho kariéry, která odstartovala, když DiCapriovi bylo pouhých čtrnáct.

Prvním jeho zajímavým projektem byl snímek Dospívání po americku, kde nevlastního otce jeho postavy hrál Robert De Niro. Právě De Niro si devatenáctiletého DiCapria osobně vybral ze čtyř set mladíků, kteří přišli na konkurz, a během natáčení ho vzal pod striktní mentorská křídla. Začínající herec měl jen pár zkušeností z televizních filmů a seriálů a moc nevěděl, co na place dělat a De Niro ho to všechno naučil. Výkon v úloze dospívajícího Tobiase Wolffa, později spisovatele a univerzitního profesora, předznamenal DiCapriovu zálibu v biografických snímcích a filmech inspirovaných skutečnými události a zajistil mu roli v dramatu Co žere Gilberta Grapea.

Snímek Lasse Hallströma sklidil obdivné kritiky především díky DiCapriovi, který tu naprosto bravurně zahrál mentálně postiženého bratra Johnnyho Deppa. DiCaprio zahrál Eddieho tak živě a přesvědčivě, že je divácky náročné některé scény sledovat. A kdyby člověk nevěděl, že je to právě slavný Leo, měl by za to, že Hallström obsadil skutečně retardovaného neherce. DiCapriův přesvědčivý výkon ocenila i Americká filmová akademie, a to hercovou první oscarovou nominací.

Romeo, ach Romeo...

V roce 1995 přišly hned dvě výzvy, dva životopisné filmy, každý DiCapriovi nabídl jinou polohu, přičemž obě zvládl skvěle. Ve Rváčově deníku ztvárnil dospívajícího Jima Carolla, spisovatele, který ve své stejnojmenné autobiografii vzpomíná na vyrůstání na newyorských ulicích, kde se hrál basket a drogy braly ve velkém. Úplné zatmění režisérky Agnieszky Holland zas DiCapriovi poskytlo příležitost ztvárnit básníka Rimbauda, a to na pozadí fiktivního příběhu milostného vztahu mezi ním a výrazně starším literátem Paulem Verlainem, jehož si zahrál David Thewlis. Oba muži jsou ve filmu výteční. Rimbauda měl původně hrát bratr Joaquina Phoenixe River, ten bohužel před natáčením tragicky zahynul, a role tak připadla DiCapriovi.

O tehdy teprve jednadvacetiletém herci se pomalu, ale jistě začalo mluvit jako o příští velké hvězdě. Odborná veřejnost pak ocenila i DiCapriův výkon ve filmu Marvinův pokoj, kde Leonardo hrál šíleného syna Meryl Streep. Ačkoliv měl DiCaprio za sebou už takovou řádku ambiciózních a náročných projektů, jak sám říkal, přijal tehdy roli Romea v Luhrmannově moderním, už kultovním pojetí slavné Shakespearovy romance. Tento part jej nasměroval do škatulky hezké tvářičky, kterou pak už jen potvrdil v Titanicu, a z níž se následující roky snažil vymanit. Mimochodem, Julii ve filmu mohla ztvárnit i Kate Winslet, nicméně role připadla typově něžnější Claire Danes. Škoda. DiCaprio a Danes se totiž nesnášeli a ve filmu to je trochu znát, zatímco, jak dnes víme, s Winslet dokázal Leo vždy vytvořit perfektní pár. Dobře, že se pak sešli aspoň na tom potápějícím se parníku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články