fb pixel
Vyhledávání

Za popírání holokaustu mohla dle Tomia Okamury vysoká horečka a útok Bakalovy moderátorky

K celé situaci se vyjádřil i Miloslav Rozner, který nazval pracovní tábor v Letech „neexistujícím pseudokoncentrákem“. Členové SPD + DALŠÍCH -1 FOTEK

Poté, co se na Tomia Okamuru kvůli lživým výrokům o pracovním táboře v Letech vrhla Bakalova média a sluníčkářská veřejnost, pravděpodobně ani netušil, jaký „humbuk“ kolem sebe vyvolá. Nejprve totiž tvrdil, že koncentrační tábor v Letech u Písku neměl plot a lidé z něj mohli volně odejít, čímž proti sobě poštval i Muzeum romské kultury, které po něm žádá omluvu. Na včerejší tiskové konferenci však nakonec vše prasklo a ukázalo se, že za vše mohla zákeřná horečka s označením „třicetdevítka“.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 7.2.2018, 11:46

Překrucovat historii se nevyplácí

Jedním z příznaků vysoké horečky je nejen bolest hlavy a zvýšená teplota, ale i popírání holokaustu a nechopnost odrážet útoky zákeřných moderátorek z DVTV. Dle Okamurových slov prý celá Česká republika věděla, že má Tomio vysoké horečky, a přesto se ho lidé ptali, proč tvrdí, že pracovní tábor v Letech nebyl oplocen. Své výroky opřel o citát Václava Klause a neexistující knihu s názvem „Tábor Lety, fakta a mýty“.

Do celé kauzy zabrousil i poslanec Miloslav Rozner (SPD), který na sjezdu SPD prohlásil, že sice není takový odborník jako bývalý ministr Daniel Herman (KDU-ČSL), ale že na rozdíl od něj by nikdy neutratil půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku. Na konci vládního období vlády Bohuslava Sobotky byl totiž odsouhlasen odkup vepřína v Letech za cenu 450 milionů korun. Přes 100 milionů korun bude dle odhadů stát následná úprava areálu a vybudování památníku zemřelým. V červenci 2013 totiž vyzval Výbor OSN pro lidská práva Českou republiku, aby uzavřela vepřín, který byl postaven neuctivě v 70. letech na místě tohoto bývalého sběrného tábora pro Romy.

Uctění památky lidských životů má větší váhu než peníze

Postavit vepřín na místě bývalého koncentračního tábora Lety, kde zemřelo 326 lidí a odkud byli lidé transportováni do koncentračního tábora Osvětim, je bezesporu nedůstejné. O tom, že v Letech byl vysoký plot a celý prostor byl hlídán ozbrojenými vojáky, svědčí nejen fotografické materiály, ale i dobové výpovědi přeživších. Tábor v Letech na Písecku nejprve sloužil jako kárný pracovní tábor, poté jako sběrný tábor a od srpna roku 1942 jako cikánský tábor, kde byli v nelidských podmínkách vězněni čeští Romové. 420 vězňů z tohoto tábora bylo za války deportováno do Osvětimi.

Okamura na úterní tiskové konferenci zmírnil své výroky a prohlásil, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v pracovním táboře v Letech, avšak má výhrady k řešení pietního místa a k tomu, jakým způsobem stát odkoupil vepřín za 450 milionů korun. Důvod, proč předtím hovořil, jak hovořil, je ten, že byl pod vlivem léků a měl vysoké horečky. Navíc se prý cítil pod nátlakem moderátorky, která ho nutila vyjadřovat se na toto téma, které není prioritou SPD.

A zde Radim Fiala z SPD kritizoval EU, ale přitom sám pobíral evropské dotace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články