fb pixel Za pět minut dvanáct: 3 důležité zákony, jejichž schválení do konce roku je v ohrožení – G.cz
Vyhledávání

Za pět minut dvanáct: 3 důležité zákony, jejichž schválení do konce roku je v ohrožení

Zdroj: Pixabay

Od 1. ledna má začít platit velké množství důležitých zákonů. Jenomže aktuálně hrozí, že se tak nestane, poslanci je totiž možná nestihnou včas projednat a schválit. Dopad to může mít třeba na handicapované, pro které by neschválení příslušného zákona znamenalo, že si při pořizování zdravotnických pomůcek výrazně připlatí.

Václav Roman
Václav Roman 10.9.2018, 13:53

Stihne se to, nebo ne?

Volby, ale především dlouhé povolební vyjednávání - to jsou hlavní viníci tohoto problému. Povolební vyjednávání sice odstartovalo jen pár hodin po oznámení výsledků voleb, které proběhly v říjnu 2017, byl to však běh na hodně dlouhou trať. Navíc se spoustou překážek.

V tomto případě neplatí, když se dva hádají, třetí se směje. Vezměme za příklad zmiňovaný zákon o zdravotnických prostředcích. Když norma včas neprojde, bude zle. Pacientům zčistajasna vznikne spoluúčast 25 % na všechny pomůcky, což by třeba v případě nutnosti pořízení elektrického invalidního vozíku nebo elektrické postele byla nezanedbatelná částka. Zvláště pak pro lidi, kteří nemají ze zdravotních důvodů možnost vydělávat hodně peněz.

V současné době hradí pořízení zdravotních pomůcek, alespoň v té základní variantě, pojišťovny. Nějakou zdravotnickou pomůcku, ať už invalidní vozíky, berle, brýlové čočky, sluchadla či jiné, potřebuje u nás přes 300 tisíc lidí. Původní zákon, který řešil problematiku zdravotnických pomůcek, zrušil Ústavní soud v červnu 2017 kvůli neprůhlednosti způsobu rozdělování pomůcek za miliardy korun. Zákonodárci dostali rok a půl na schválení změn. Rok a čtvrt pryč a řešení nikde.

Návrh zatím prošel akorát sněmovním zdravotnickým výborem. Jeho projednání je naplánováno na zářijovou schůzi poslanecké sněmovny, která sice začíná už zítra, ale i v případě, že vše půjde hladce, což se u nás moc často nestává, budou zákonodárci normu definitivně schvalovat těsně před sklonkem roku. Opozice nechápe, proč tak důležitý zákon bude projednáván doslova za pět minut dvanáct, což ponechá zdravotně postižené v nejistotě.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za hnutí ANO) se hájí tím, že s vypracováním návrhu musel začít od píky. Uvidíme, zda se návrh ministerstvu zdravotnictví podařilo připravit ve správném znění a zda jej dokáže prosadit. Jinak líp určitě nebude.

Není to jediný důležitý zákon, nad nímž visí Damoklův meč. Od 1. ledna má začít platit také nový daňový balíček, ve kterém se řeší například problematika zdanění nahřívaných tabákových výrobků. Při nadcházející schůzi poslanecké sněmovny však půjde teprve do prvního čtení. Vypadá to, že zákonodárci budou mít hodně práce. Ve skluzu je také zákon, který by měl zpomalit růst platů politiků z 20 % na 9 %. Jako by se do něj nikomu nechtělo. A do toho jsou na spadnutí další volby.

A zde komentář o naší zahraniční politice: já jsem se vás zapomněla zeptat, jestli máte zahraniční politiku. Máte ji? A mohla bych ji vidět?

Podobné články

Doporučujeme

Další články