fb pixel Za cigarety a alkohol si od příštího roku připlatíme. Koblihu? – G.cz
Vyhledávání

Za cigarety a alkohol si od příštího roku připlatíme. Koblihu?

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Zatímco v září letošního roku nám Český statistický úřad oznamoval, že se v podstatě všechno od bydlení až po jídlo neustále zdražuje, naše vláda na to zareagovala nejlépe, jak jen mohla. Protlačila totiž daňový balíček, v rámci kterého se zdraží alkohol, cigarety, poplatky na kastru nebo hazard. Také už cítíte v kostech, jak se máme líp?

Martin Miko
Martin Miko 7.11.2019, 15:05

Za alkohol a cigarety si připlatíme

Naše levicová koalice za podpory krajně levicové strany dokázala protlačit jejich takzvaný daňový balíček, který mnohé z nás obyčejných lidí příliš nepotěší. Zvyšovat se totiž budou daně na alkohol a tabákové výrobky, a to o nemalé částky. I když samotná ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na svém Twitteru tvrdí, že se vláda tímto způsobem snaží bojovat proti škodlivým dopadům závislostí na alkoholu, tabáku a hazardních hrách, my všichni moc dobře víme, že vládě docházejí finanční prostředky na realizaci dalších populistických kroků, kterými si nakoupí hlasy pudově myslících občanů a seniorů.

Kdyby vládě totiž skutečně záleželo na našem zdraví, tak by zakázala prodej cigaret a alkoholu, a především zrušila veškerý hazard v naší zemi. To se samozřejmě nikdy v životě nestane, protože by se toho chytil černý trh a vzniklo by ideální prostřední ke vzniku mafie. Proto se vláda rozhodla zdražit, což veme z kapsy více peněz lide, a to především kuřákům a alkoholikům. Jen si to spočítejte. Daň na půitrovou lahev 40% alkoholu byla v současnosti 57 korun, avšak od příštího roku by to mělo být 64,50 korun.

Daň u piva a vína se naštěstí zvyšovat nebude. Paradoxní na tom celé je, že vláda tvrdí, že zvyšováním cen alkoholu a cigaret dojde k omezení spotřeby, jenže spotřební daň u točeného piva je snížena. Zároveň bylo už v minulosti zvětšeno osvobození daní od vaření domácího piva ze 200 litrů na 2000 litrů.

Spotřební daně na cigarety a tabák vzrostou zhruba o 10 %, což v překladu znamená, že krabička cigaret bude od roku 2020 podle tabákových firem stát zhruba o 12 korun víc.

A proč vůbec vláda zvedá daně? Samozřejmě, že kvůli zvýšení příjmů do státního rozpočtu. Od příštího roku by měl tento takzvaný daňový balíček přinést do státní kasy zhruba 10 miliard ročně, z čehož největší část bude tvořit daň z tabáku, za kterou bude následovat daň z lihu, zvýšení poplatku za zápis do katastru a zvýšením daní z hazardu.

Myslíte si, že po tomto zákroku vlády lidé přestanou pít, kouřit a „poukoušet štěstíčko“ v casinech? My taky myslíme, že ne.

A zde je 5 socialistických výmyslů, které ocení všichni voliči ČSSD.

Podobné články

Doporučujeme

Další články