5 socialistických nesmyslů, které ocení nejen ČSSD, ale i komunisté – G.cz
Vyhledávání

5 socialistických nesmyslů, které ocení nejen ČSSD, ale i komunisté

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Všimli jste si, že se naše vláda poslední dva roky chová jako rozdavačný socialista, který si svými populistickými nápady kupuje hlasy občanů? Je sice hezké, že teď ekonomika šlape, nicméně nikdo neřeší to, co se bude dít, až začne stagnovat. Vláda zkrátka razí heslo: po nás potopa. Problémy ať řeší příští vláda, protože teď je teď a je potřeba koupit si rychle nějaké preference. Tady je pět socialistických nápadů z minulosti i ze zahraničí, které by současné vládě mohly získat právě ty další nové voliče.

Martin Miko
Martin Miko 7.11.2019, 13:46

Když už se lidé nedají zastrašit zákeřnými migranty, kteří nám kradou práci a berou si naše třináctileté dcery za ženy, je zapotřebí vytáhnout starý dobrý osvědčený model - rozhazování peněz z daní, jež někdo jiný vydělává a očekává za ně kvalitní zdravotní péči, nebo alespoň silnice, po kterých se dá jezdit. Místo toho vláda rozhazuje za plošné slevy na jízdném, na kterých vydělávají soukromé firmy a bez rozmyslu utrácí peníze z našich daní. I proto jsme se nyní dočkali zvyšování cen alkoholu, cigaret a dalších poplatků. Možná má naše vláda v plánu zavést i následující socialistické výmysly, kterým by si mohla naklonit další ovečky.

1. Odměny za včasný příchod do práce

Když před 7 lety hrozil Řecku bankrot, ukázalo se, že tamní ekonomiku potopily šílené vládní výmysly, které spočívaly například v odměnách za včasný příchod do práce. Peníze navíc jste dostali třeba i za to, že jste uměli ovládat počítač nebo jste v pozici zahradníka dostávali příplatek za práci venku. To zní skoro až jako utopie, nebo?

2. Povinné 13. a 14. platy v soukromých firmách

Tento nápad by bezesporu uvítal každý zaměstnanec. ČSSD i komunisté by ho pravděpodobně velmi rádi zavedli, ale kdyby si Andrej Babiš uvědomil, kolik peněz by ho to stálo, svedl by nemožnost schválení tohoto nesmyslu na Kalouska. Nicméně populistický nápad je to skvělý. Každý by chtěl odměnu za práci, kterou neudělal, jenže takto to v životě nechodí.

3. Započítávání studia do důchodu

Představte si, že tento nápad tu do roku 2010 fungoval, a jelikož se máme dobře, nevidíme důvod k tomu ho znovu nezavést. Studentů je poměrně dost a tímto štědrým gestem lze koupit jejich volební hlasy. A jak to tehdy vypadalo? Prostě jste chodili na přednášky, dva měsíce v roce jste se učili a pařili na kolejích, a ono se vám to započítávalo do důchodu.

4. Podpora v nezaměstnanosti po studiu pro všechny

Vzpomeňme na dobu, kdy jste se po ukončení školy zaevidovali na úřadu práce a rázem jste každý měsíc měli nárok na dávku ve výši zhruba 3 000 korun, ačkoliv jste neměli odpracovaný ani jeden den v zaměstnání. Tento socialistický nápad byl bohužel v roce 2004 zrušen, avšak mnozí na něj rádi vzpomínají. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by tento nápad jistě ocenila zlatým bludišťákem.

5. Další zvyšování minimální mzdy

Proč se vůbec něco jako minimální mzda řeší v dobách, kdy máme nejnižší nezaměstnanost? Nařizování vlády soukromým subjektům k povinným minimálním platům povede dříve či později k propouštění nebo robotizaci výroby na některých pozicích. Navíc si stačí projet inzeráty, ze kterých rychle zjistíte, že firmy zájemce o práci doslova přeplácejí a snaží se zaujmout potenciální zaměstnance nejrůznějšími benefity. Každopádně zvyšování minimální mzdy má ČSSD ráda, tak je jen otázkou času, kdy se jim tento návrh podaří prosadit.

Doufejme, že se tento článek nestane inspirací pro Janu "Venezuelu" Maláčovou.

A zde si přečtete o novém videoklipu spolku Milion chvilek pro demokracii, který se nepovedl, i když v něm zpívá Bára Basiková.

Podobné články

Doporučujeme

Další články