fb pixel Z vyhazovače až na Svatý stolec: Papež František slaví třiaosmdesáté narozeniny! – G.cz
Vyhledávání

Z vyhazovače až na Svatý stolec: Papež František slaví třiaosmdesáté narozeniny!

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Osmdesát tři let, to už je požehnaný věk. Populární papež je taky ale na svá léta neuvěřitelně čilý, progresivní a rozumí si s technologiemi. Už jenom to, že má Twitter, je na více než osmdesátiletého staříka obdivuhodné. A navíc Twitter s osmnácti miliony sledujícími.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.12.2019, 16:11

Ne každý je tím ale až tak ohromen. Když se před pár lety konala Olympiáda v Riu, papež popřál všem sportovcům hodně zdaru a připomenul, jak je super, že se celý svět sejde, aby společně fandil. Oficiální účet olympijských her mu na to odpověděl, že jestli ještě jednou použije bez dovolení jejich hashtag, tak ho zažalují. Kdo z vás má na to takhle setřít zástupce Krista na Zemi?

Růže v zubech a Ježíš v srdci

Asi víte, že František je za dlouhou dobu první papež, který nemá číslovku za jménem, a možná víte, že je to od osmého století první neevropský papež, tehdy totiž církev vedl Řehoř III., který původně pocházel ze Sýrie. Ale věděli jste, že je to vůbec první šéf Vatikánu, který pochází z amerického kontinentu?

František, ještě pod jménem Jorge Mario Bergoglio, vyrůstal v Argentině, za mlada rád protáčel holky na parketu, obzvláště prý miloval tango, a dokonce jeden čas dělal vyhazovače v baru. Nakonec vystudoval, ale ne teologii, jak byste si mohli myslet, nýbrž chemii, kterou taky nějaký čas učil na střední škole. František se nikdy své argentinské stránky úplně nezbavil, takže pořád fandí fotbalu a hlavně týmu svého rodného města San Lorenzo. Taky si údajně rád sám vaří a jeho specialitou je španělská paella.

Pravý křesťan

František vzbudil za svých pár let v úřad už několik kontroverzí, většina se týká jeho „přehnaně“ progresivního přístupu k věcem. Omýval a líbal nohy lidem nakažených AIDS, chce se kamarádit s muslimy a dalšími pohanskými psy, dokonce potvrdil malé holčičce, že její tatínek šel do nebe, i když byl nepokřtěný a nevěřící.

Papežovy „levičácké“ výstřelky jsou trnem v oku i Donaldu Trumpovi, kterého František opatrně kritizoval kvůli jeho zacházení s iligálními migranty. A všichni víme, jak dobře Donald snáší konstruktivní kritiku. Na druhou stranu Františkův humanismus imponuje našemu Tomáši Halíkovi, nevyšší církevní představitel Česka Dominik Duka zas má k pontifikovi určité výhrady. A to možná popisuje dnešního oslavence nejlépe.

Podobné články

Doporučujeme

Další články