Kde vzpomínat?
Vzpomínková shromáždění k uctění památky těch, kteří za odpor vůči okupantům zaplatili nejvyšší cenu, budou probíhat nejenom v Praze, ale i v dalších městech. V hlavním městě se jich však bude konat nejvíc.
Pietní akt za oběti okupace začne v 11 hodin u budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici. Právě u budovy rozhlasu při bojích s okupanty bylo zabito nebo smrtelně zraněno 17 lidí. Při této příležitosti bude obětem odhalena nová pamětní deska. Projevy přednesou ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch, předseda Sněmovny Radek Vondráček a primátorka Adriana Krnáčová. Prezident Miloš Zeman žádný projev nechystá.
Český rozhlas nabídne také předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka. Snímek zachycuje poslední měsíce života tohoto studenta.
Národní galerie připomene invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jak jinak než uměním. Ve Veletržním paláci bude v 19 hodin zahájena výstava KOUDELKA: INVAZE 68 & archivní záběry Jana Němce.
Před Muzeem hlavního města Prahy na Florenci bude otevřena výstava nazvaná Srpen 1968, která bude tvořena plakáty a fotografiemi připomínající tehdejší události.
Od 18:00 bude sloužit biskup Jan Baxant v Chrámu Matky Boží před Týnem bohoslužbu za oběti okupace.
Ve 20:00 začne na Václavském náměstí Koncert ´68, na kterém vystoupí například Marta Kubišová, Aneta Langerová, Jana Kirschner, Vojta Dyk či Lucie Bílá. Tyto a další zpěvačky a zpěváky bude doprovázet Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Od deseti hodin večer si budou moci lidé na Václavském náměstí připomenout památku studenta Jana Palacha, který se na protest proti okupaci upálil.
Další města
V Brně začne happenig v 15 hodin odpoledne na Jakubském náměstí. V bývalé budově České televize budou promítány dokumenty, je zde také připravena výstava o okupaci. Zazní projevy a protestsongy. Od 19:00 začne mše za oběti okupace v kostele svatého Jakuba.
V Brně připomene události roku 1968 také videomapping. Tuto akci pořádá Masarykova univerzita na Moravském náměstí. Sedmiminutovou projekce poběží od 22 do jedné hodiny ranní.
V Plzni je začátek hlavního programu k výročí naplánován na druhou hodinu odpolední na náměstí Míru. Organizátoři z Českého rozhlasu chtějí připomenout hlavně boje o rozhlas a uctít památku ochránců. Přistaven bude i tank.
Na Pardubicku připomínají výročí invaze muzea a knihovny. Například Regionální muzeum v Chrudimi mapuje vzpomínky přímých účastníků.
A zde se podívejte na Operaci Dunaj hodinu po hodině: Zásadní momenty vpádu spojeneckých vojsk do Československa.