fb pixel Operace Dunaj hodinu po hodině: Zásadní momenty vpádu spojeneckých vojsk do Československa – G.cz
Vyhledávání

Operace Dunaj hodinu po hodině: Zásadní momenty vpádu spojeneckých vojsk do Československa

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Je 20. srpna 1968, 17 hodin. Zpravodaji ČTK v Budapešti volá anonym a sděluje mu, že o půlnoci začne vojenské obsazování Československa. O hodinu a deset minut později se zpráva dostane do Prahy... Jak přesně probíhaly neblahé srpnové události, jejichž 50. výročí si letos připomínáme?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.8.2018, 16:37

20. srpna, 23:00

Ze vzduchu i ze země začalo masivní rušení signálů radarových stanovišť na území Československa, projevilo se to i na radarech západních zpravodajských služeb. Vojska Varšavské smlouvy v tu samou hodinu na ostro překročila československé hranice.

20. srpna, 23:30

Velvyslanec SSSR Červoněnko má schůzku s prezidentem Ludvíkem Svobodou a oznamuje mu, že na žádost stranických a státních představitelů překročila vojska hranice Československa.

20. srpna, 00:00

V hlavním štábu StB je vyhlášena úplná pohotovost. Do ani z letiště Ruzyně nikdo nesmí.

21. srpna, 00:20

Generál Dzúr vydává rozkaz nechat všechna vojska v kasárnách, v žádném případě nepoužívat zbraně a poskytnout sovětským vojákům na českém území všestrannou pomoc.

21. srpna, 01:15

Hlavní zpráva VB posiluje pořádkové jednotky ve velkých městech. Příslušníci SNB posilují hlídky u velvyslanectví Kanady, USA, Francie, Velké Británie a dalších svobodných zemí, o jejichž pomoc by občané mohli chtít žádat.

21. srpna, 01:30

ÚV KSČ téměř jednohlasně přijímá prohlášení "Všemu lidu Československé socialistické republiky", ve kterém stojí, že intervence nastala bez vědomí nejvyšších státních a stranických orgánů a označilo ji za akt odporující nejen všem zásadám vztahů mezi socialistickými státy, ale i za popření základních norem mezinárodního práva.

21. srpna, 01:40

Tajemník ÚV KSČ Zdeněk Mlynář volá do Rozhlasu, aby text prohlášení stihli odvysílat do druhé hodiny ranní, kdy vysílání obvykle končilo.

21. srpna, 03:00

Na předsednictvu vlády je zadržen předseda vlády Oldřich Černík, v Liberci sovětští vojáci střílí do lidí, do hlavy je zasažen jistý M. Vlček.

21. srpna, 05:00

Jsou zatčeni čelní představitelé komunistické strany a vlády.

21. srpna, 07:00

V domnění, že střílí na budovu Československého rozhlasu, sovětští vojáci kulkami nakrmí fasádu Národního muzea.

21. srpna, 07:30

První střet lidí s vojáky Varšavské smlouvy, dochází k němu právě před Rozhlasem. Vyžádal si 16 životů.

21. srpna, 08:00

Vojáci obsazují bratislavské sídlo rozhlasu, v Praze zabírají ministerstvo vnitra. O půl hodiny později zní z radiopřijímačů první poselství prezidenta Svobody národu. Hlasatelé opakovaně vyzývají ke klidu: "Na hození kamenem se může odpovídat dávkou ze samopalu," varují posluchače. Z vysílání zní také hymna.

21. srpna, 12:00

V Praze probíhá generální stávka.

21. srpna, 16:00

Ve Zvolenu si Jozef Levák lehl do cesty koloně okupačních obrněných vozidel, aby nemohly projet, velitel ho ale ignoroval a nechal ho přejet.

21. srpna, 19:00

Celetnou pochoduje dav lidí. Průvod míří na Staroměstské náměstí a vedou ho mladí nesoucí zakrvácenou vlajku. Vláda vydává prohlášení "Všemu lidu Československa", ve kterém invazi znovu odsuzuje.

21. srpna, 00:00

Začíná platit stanné právo a je stanoven zákaz vycházení od 22 do 5 hodin.

A tady čtěte o logice Hradu, který říká, že vyvěsit teď rudé trenky je zradou!

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články