fb pixel Vzpomínat budeme s láskou: 5 zásadních momentů odcházejícího Bohuslava Sobotky – G.cz
Vyhledávání

Vzpomínat budeme s láskou: 5 zásadních momentů odcházejícího Bohuslava Sobotky

Ať to dopadne jakkoliv, moc možností, které dopadnou příznivě pro Sobotku, není. + DALŠÍ 1 FOTKA

Bohuslav Sobotka ve čtvrtek oznámil, že končí ve vysoké politice. S koncem března opustí Poslaneckou sněmovnu a bude jen řadovým členem ČSSD. Ve vnitrostranickém referendu o vládě s ANO pak bude hlasovat proti, řekl zároveň. Někdejší premiér se politice věnoval celý svůj dospělý život. Pojďme zatlačit slzičku a připomenout si 5 zcela zásadních momentů jeho kariéry.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.3.2018, 17:38

1. Osudový sci-fi sraz

Začněme pěkně od píky. Celý Sobotkův politický život odstartoval jedním velmi osudovým srazem fanoušků sci-fi. Když jako osmnáctiletý junák léta páně 1989 vyrážel na Drakon, setkání nadšenců do science fiction z Brna a okolí, cosi ho donutilo vystoupit o pár zastávek dříve a zajít do hospody U Dvořáků. Nebyla to úplná náhoda; ve Svobodném slovu si přečetl inzerát o obnovovací schůzi brněnské sociální demokracie, a ta se konala právě ve zmíněné nálevně. Byl tam nejmladší. Tušil už tehdy, že politika ho bude živit další tři desítky let?

2. Konec rovnátek

Tak hele, rovnátka nemá nikdo rád, ale občas to zkrátka být musí. Když vám je nasadí v dětství, dá se to přežít. Puberta už je horší, ale dospělost? To se skoro nedá. Představte si, že vás má někdo v práci brát vážně, když se vám na zubech třpytí kov. My víme, to nelze. A co teprve, když jste ve vysoké politice? Bohuslav Sobotka si to zažil na vlastní kůži, rovnače úsměvu nosil kolem čtyřicítky, shodil je až závěrem roku 2011. Pro lidstvo a jeho stranu zcela bezvýznamná událost, pro Bohouše zásadní.

3. Velké vítězství ČSSD

No, velké, jak se to vezme. ČSSD vyhrála sněmovní volby 2013 těsně před ANO a pak řešila, s kým jít do koalice. Pro jejího hlavního rivala z druhé strany spektra, tradiční ODS, to znamenalo fatální porážku. Dodnes nám utkvěla titulka už nevíme kterých českých novin tzv. den poté, na níž byla obří nadšená, euforicky se smějící hlava sociální demokracie: Bohuslav Sobotka.

4. Střet s holí

Říká se sice, že pýcha předchází pád, tady to byl ale úspěch, který nakonec skončil velmi nepříjemně. A co si budeme, způsob, jakým Sobotku vyšoupli z křesla předsedy vlády, zrovna hezký nebyl. Prezident Zeman nejprve přijímal demisi, kterou nikdo nepřinesl, mával holí a odešel uprostřed Sobotkova projevu. Když pak premiér úroveň chování vyrovnal a poslal státníkovi rezignaci kurýrem, bylo kolem toho hradních řečí, Sobotka se ale zapsal do historie. Ten kluk, kterému na střední stoprocentně strkali hlavu do záchodu a schovávali věci na tělocvik, ukázal, že v něm přeci jenom něco je.

5. Projev na kongresu PES

Závěrem: Bohuslav Sobotka tak trochu proslul jako člověk, co moc smyslu pro humor nepobral. Jsou tu ale výjimky potvrzující pravidlo. Jeho anglický projev na kongresu Strany evropských socialistů z roku 2014 dal vzniknout zcela legendárnímu videu, které dokáže pošimrat bránici i po letech...

A tady čtěte o současném šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články