fb pixel Vzestupy a pády českého lobbisty Marka Dalíka, na které bychom rozhodně neměli zapomínat – G.cz
Vyhledávání

Vzestupy a pády českého lobbisty Marka Dalíka, na které bychom rozhodně neměli zapomínat

Zdroj: facebook.com

Už je tomu rok, co do vězení na 5 let za pokus o podvod nastoupil známý český lobbista a tehdejší tajemník a poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka, Marek Dalík. Připomeňme si životní cestu této skvělé osobnosti české politické scény v 8 bodech.

Martin Miko
Martin Miko 7.11.2018, 16:07

Legendární Dalík

1. Když odmaturoval na Gymnáziu Elgartova v Brně, rozhodl se, že půjde studovat obor politologie na Fakultě sociálních věd UK v Praze, kde získal magisterský titul.

2. Během svého studia, presněji mezi lety 1994 až 1997, absolvoval stáž v Kanceláři prezidenta Václava Havla. Stáž ho však prý dle jeho slov zklamala, jelikož fungování týmu Václava Havla se neshodovala s jeho představami o politice.

3. Po odchodu z Hradu se rozhodl, že se bude věnovat oboru PR, a tak nastoupil do agentury. Tam se to ale taky neshodovalo s jeho představami, a tak si radši založil vlastní.

4. V roce 1999, když mu bylo 24 let, se stal hlavním poradcem Mirka Topolánka, který se postupně z role senátora vyšplhal na pozici předsedy ODS, a posléze i premiéra ČR.

5. V roce 2003 se Dalík stává členem ODS, kde figuruje jako poradce a mediální konzultant.

6. V médiích na sebe poprvé upozornil v rámci aféry Kořistka v roce 2004. Dalík byl tehdy zadržen policií společně s Janem Večerkem kvůli údajnému desetimilionovému úplatku pro poslance Unie svobody Zdeňka Kořistku za to, aby hlasoval proti důvěře vlády Stanislava Grosse. Jejich trestní stíhání bylo následně zrušeno.

7. V roce 2009 mediálním prostorem prolétla aféra Wolf, která se týkala reportáže ČT o policejním vyšetřování poslance Petra Wolfa. Ten totiž rok předtím odešel z ČSSD a stal se podporovatelem vlády Mirka Topolánka. Dalík se tehdy pokoušel kvůli mediálnímu nátlaku přesvědčit reportéra Dalibora Bártka, aby reportáž stáhnul.

8. Největší kauzou v souvislosti s lobbistou Markem Dalíkem byly Pandury. To se týkalo stamilionových úplatků v rámci nákupu vojenských transportérů Pandur pro Armádu ČR. Tato kauza se táhla až do loňského roku a Marek Dalík byl nakonec odsouzen na 5 let odnětí svobody a k zaplacení několikamilionové pokuty.

A zde je recenze na film Svědkové Putinovi, který byste měli rozhodně vidět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články