fb pixel Výkonné umělkyně používají štíty, roušky, všechno se desinfikuje, pracují v rukavicích, říká Zbyněk Matela z erotického tanečního centra – G.cz
Vyhledávání

Výkonné umělkyně používají štíty, roušky, všechno se desinfikuje, pracují v rukavicích, říká Zbyněk Matela z erotického tanečního centra

Zdroj: Archiv Zbyňka Mately

Karanténa, do které jsme byli všichni vrženi v souvislosti s novým typem koronaviru, skončila a postupně se svět vrací do starých kolejí. Tedy alespoň relativně. Restrikce stále všichni pociťujeme. Faktem ale je, že znovu můžeme zajít do restaurace či kavárny, k holiči nebo na kosmetiku. Své dveře nyní otevírají i podniky, které zajímají především pány - podniky, o jejichž existenci plno lidí nemluví a dělají, že vlastně neexistují, podniky, kam pánové chodí za zábavou a za erotickým vzrušením. Přinášíme vám rozhovor se Zbyňkem Matelou, jednatelem společnosti, která provozuje jedno z nejznámějších erotických center v pražský Holešovicích. Jak postihla korona právě tento byznys, který je starý pomalu jak lidstvo samo?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 28.5.2020, 09:46

Erotický klub, ve kterém jsme si povídali s jednatelem společnosti, která jej provozuje, se stal v loňském roce v jistém směru možná populárnější než si sami majitelé přáli. Magistrát hlavního města Prahy tento klub totiž v pražské Tržnici v Holešovicích nechce. Pražští konšelé tvrdí, že se jedná o nevěstinec a ten oni podporovat rozhodně na svých pozemcích nebudou. Obě strany se tak dostaly do sporu, který je aktuálně u soudu a ten rozhodne, na čí straně je pravda.

Nás ale nyní zajímala jiná věc. Jak moc se změní nyní provoz tohoto zařízení, které samozřejmě muselo být díky Covidu zavřené. Vrátí se vůbec zákazníci? Budou mít výkonné umělkyně vůbec poptávku po svých službách? A co se tedy v Showarcu vlastně provozuje, když se tedy dle slov Zbyňka Mately, nejedná o nevěstinec, jak tvrdí pražský Magistrát?

Závazkům se snažíme dostát

Jaká je teď aktuálně situace? Na konci roku to vypadalo díky vašemu sporu s Magistrátem a také soudnímu rozhodnutí, že ShowPark skončí.

V tuto chvíli vedeme soudní spor s městem, které nás chce vystěhovat. Samotný soudní spor ještě neproběhl, tak uvidíme, jak to celé dopadne. My si pořád myslíme, že máme nárok na nájemní smlouvu, a to i z toho důvodu, že od roku 2015 jsme platili nájem již přímo na účet Hlavního města Prahy.

Stále trváte na tom, že Showpark není nevěstinec? Přibližte našim čtenářům, co se v Showparku odehrává? V médiích jste se důrazně ohradil proti tvrzení představitelů Magistrátu hlavního města Prahy, že se jedná o nevěstinec. Doslova jste řekl, že se jedná o mediální zkratku.

Nevěstinec je označení, které náš právní řád nezná a není nikde v zákoně vymezen, nemohu ho tedy k označení provozovny použít, jak to může ve své řeči udělat běžný občan. Kdybych toto označení použil já, mohl by z toho někdo usuzovat, že výkonné umělkyně, které s námi spolupracují snad poskytují sexuální služby, k čemuž ovšem docházet nemůže, pokud by tomu tak bylo, musel bychom s takovými ženami ukončit spolupráci a poslat je na ulici.

Provozovna ShowPark je erotické taneční centrum, takto je zkolaudovaná a takhle je provozovaná. My pronajímáme výkonným umělkyním privátní místnosti, které primárně slouží jako jejich šatny. V případě, že sem přijde zákazník, který má zájem o službu té konkrétní slečny, tak se s ní domluví a v privátní místnosti probíhá samotná erotická taneční produkce.

Kolik aktuálně zaměstnáváte lidí a kolik se zde nachází nyní slečen, vy je definujete jako výkonné umělkyně?

V tuto chvíli je drtivá většina zaměstnanců ve výpovědi, která by měla doběhnout k poslednímu květnu. V tuto chvíli tedy zaměstnávám stejný počet lidí, jako před koronakrizí, takže asi šedesát. Nicméně od začátku června bude toto číslo radikálně menší. Vypadá to, že budeme někde na polovině.

A co se týká výkonných umělkyň, tak toto číslo je strašně obtížně odhadnutelné. Jsme otevření teď od 12. května a první den tady bylo šest výkonných umělkyň, druhý den jich bylo osm a nyní po necelých dvou týdnech jich je zde tak kolem 25. Co se týká návštěvnosti, tak jsme okolo 50, 60 lidí denně. Pro představu denní průměr v roce 2019 byl 420 návštěvníků denně.

Budete redukovat počty zaměstnanců a také výkonných umělkyň? Klesne poptávka?

Na to už jsem odpověděl. Zaměstnanců bude určitě méně, u výkonných umělkyň je na výroky ještě brzy, ale já osobně jsem přesvědčený, že poptávka klesne. Otázkou je na jak dlouho, to teprve uvidíme.

Koronakrize určitě postihla i vás, coby provozovatele. Předpokládám, že jste museli mít zavřeno. Dají se vyčíslit škody?

Budeme moudřejší až po pár týdnech. Ale vzhledem k tomu, že firma E.R.O.C. (provozovatel Showparku) má auditovanou účetní uzávěrku, tak bude velmi jednoduché změřit, jak se ta výkonost změnila mezi rokem 2019 a 2020. Skutečnost je taková, že firmě úderem vládního protikoronavirového opatření tržby spadly na nulu. Nicméně jsme museli sebou dál vláčet náklady, a to jak na zaměstnance, tak za dodavatele.

Platíte dále nájem?

Snažíme se dostát všem svým závazkům. Je jasné, že v tuto chvíli to není jednoduché, ale stavíme se k tomu čelem. Otázka je, zdali po nás Hlavní město Praha bude platby za období krize vyžadovat. To je zatím nejasné.

Trochu to odlehčeme. Co je vlastně pro vás horší – boj s MHMP, soudy a dalšími úřady, ale také s veřejností nebo s Covidem - 19?

Určitě Covid - 19. Nejsem stoprocentně jediný, kdo tvrdí, že na tohle jsme nebyl nikdo připravený a nikdo jsme to nedokázal vizualizovat, že by něco takového mohlo přijít. Pamatuji si, že jsme to velmi zlehčovali, když se objevovala první čísla v . Všichni jsme byli rádoby vtipní, co že je to za taškařici a jednoho dne jsme se probudili do světa, který jsme si do té doby nedokázali představit. A to nejen my, ale ani naši rodiče. Ještě možná tak prarodiče, kteří zažili druhou světovou válku.

Bezpečnost především

Na webu již lákáte návštěvníky zpět, Showpark znovu funguje. Jaká nová opatření jste museli přijmout v souvislosti s novým koronavirem?

Vycházeli jsme z toho, jaká opatření jsou jasně daná legislativou pro tento typ provozu. Výkonné umělkyně tedy, když poskytují služby, které by se daly přirovnat nebo přiblížit k nějaké masážní činnosti, tak používají štíty, roušky, všechno se desinfikuje. Pracují v rukavicích.

Ovlivní nové podmínky dalšího chod vašeho podniku? Změníte například složení programu, služeb?

V tuhle chvíli hlavním motivem pro to, proč jsme otevřeli, byla poptávka ze strany výkonných umělkyň. Ty se vlastně najednou ocitly v situaci, kdy neměly žádné příjmy a byly bezradné. Takže to byla ta naše hlavní motivace, abychom vlastně zpřístupnili těm slečnám, pro které je to důležité, příležitost. Aby mohly fungovat, vydělávat si peníze na živobytí. To, co ses přihodí dál, tak to skutečně teď není předmětem vývoje nějaké další strategie jako například, že bychom vyměnili tuto životnost za jinou, která by byla třeba na nějakých robotech nebo v rámci nějakého virtuálního zážitku.

Neuvažujete o rozšíření portfolia služeb, které by se zaměřovalo například na ženy – zákaznice.

Za těch 22 let, co v tomto byznysu podnikáme, těch poptávek ze strany výkonných umělců, kteří by chtěli oslovovat jinou cílovou skupinu než muže, tak tolik nebylo, i když zkoušek několik proběhlo. Já se ale domnívám, že ten obchodní model prostě není takto postavený, že by ženy chtěly chodit nakupovat do supermarketu zážitek. Ten obchodní model je od nepaměti postavený „kluk – zákazník a holka – výkonná umělkyně.“ I když se občas objevují samozřejmě ty holčičí kluby, kde jsou ti krásní svalovci, kteří tančí a dělají tam tu zábavu. Ale já si myslím, že to bude vždy okraj trhu a mainstream se z toho nestane.

Jak velkou část klientely tvořili zahraniční návštěvníci Prahy? Budete se stejně jako například restaurace nějak víc přizpůsobovat českému zákazníkovi? A to jak z pohledu nabízených služeb, tak případně i co se týká cenové politiky?

Je to tak padesát na padesát, a to i vzhledem k naší cenové politice, tak možná i k celému obchodnímu modelu jsme měli relativně velkou, stálou klientelu z řad Čechů. A pak i díky tomu, že jsme to tak dlouho a tak dobře dělali, tak jsme si získali i popularitu u turistů. Dost často jsme žertovali, že když turista jede do Prahy, tak se potřebuje podívat na Karlův most, Staroměstské náměstí a do Showparku.

Očekáváte, že se změní chování zákazníků? Že budou opatrnější?

Možná ano, ale v tuto chvíli je to jen o předvídání. Vše se ukáže v následujících dnech, týdnech, možná i měsících.

Nechali jste zaměstnancům a také výkonným umělkyním udělat testy na koronavirus?

V tuto chvíli ne. Nyní preventivně všem měříme teplotu, a to hned při příchodu do provozovny. Testy nyní jako standard nepožadujeme, nemyslíme si, že by to bylo třeba.

Děkujeme za rozhovor.

A v příštím týdnu vám přineseme rozhovor právě s jednou z výkonných umělkyň, kterých se tento rozhovor z velké části týkal. Možná budete překvapení, k čemu právě tato mladá žena využila karanténu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články