fb pixel Výhra českých hokejistů na olympiádě by náš národ opět spojila, potřebujeme pozitivní impuls – G.cz
Vyhledávání

Výhra českých hokejistů na olympiádě by náš národ opět spojila, potřebujeme pozitivní impuls

Loví titul, tedy vlastně ženy + DALŠÍ 1 FOTKA

Je tomu 20 let, co česká hokejová reprezentace přivezla ze zimních olympijských her v Naganu zlatou medaili. Tehdy se jednalo o turnaj století, jelikož Mezinárodní olympijský výbor se dohodl s Mezinárodní federací ledního hokeje a NHL, že se nejslavnější hokejová liga na světě poprvé ve své historii přeruší, aby všichni nejlepší hráči světa mohli reprezentovat svou zem na olympiádě. Výhra českého týmu všechny překvapila a stmelila český národ víc než kdykoliv předtím.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 9.2.2018, 15:01

Zlatí hoši z Nagana

Byla to neuvěřitelná doba. Rok 1998. Malý stát uprostřed Evropy, který byl tehdy čerstvým členem NATO a zrovna řešil jednání spolu s dalšími žadateli o vstup do Evropské unie, která nám tehdy měla otevřít dveře dokořán, byl vizí a plánů do budoucna. Do toho všeho se ve stejný rok konaly 18. zimní olympijské hry v Japonsku. Součástí byl i hokejový turnaj mužů, který se stal nejsledovanější disciplínou. NHL totiž během OH přerušila soutěž, a tak do Nagana mohli dorazit ti nejlepší hráči světa. Experti i sázkové kanceláře pevně věřili ve výhru Kanady nebo USA a s českým týmem se v podstatě vůbec nepočítalo.

Tehdy podceňovaný tým s neprůstřelným Dominikem Haškem v brance porazil všechny favority turnaje a vybojoval zlatou medaili. Tým Ivana Hlinky dokázal nemožné a lidé v Čechách to prožívali s ním. Neuvěřitelná euforie na druhé straně planety, kde jakýsi malý a chudý stát v srdci Evropy slavil vítězství hokejového turnaje století. Celá ČR byla doslova zaplavená českými vlajkami a hokejovými dresy. Z Haška, Jágra, Růžičky, Šlégra, Hlinky a dalších se stali národní hrdinové. Probíhalo všeobecné nadšení a všichni jeli na stejné vlně. Je jedno, jestli hloupí, chytří, bohatí nebo chudí. Všichni byli nadšeni pro jednu věc. Tohle je to pravé vlastenectví, které spojuje. A to vyplyne vždy a pouze z pozitivních událostí.

Teď si představte, kdyby česká hokejová reprezentace letos znovu zvítězila na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu. Nikdo by alespoň na dva týdny neřešil politiku, referenda, vyznání ani barvu kůže, ale jenom nadšení ze zřejmě nejkrásnějšího sportu na světě.

A zde je 12 věcí, co holky vědí o hokeji.

Podobné články

Doporučujeme

Další články