Světová válka!
13. prosince 1941 si německý ministr propagandy a Hitlerův osobní přítel Josef Goebbels zapsal do svého deníku: “Co se židovské otázky týče, Vůdce se rozhodl jednat důkladně. Židům předpověděl, že pokud ještě jednou rozpoutají světovou válku, dohlédne na jejich kompletní vyhlazení. Nebyla to jen planá výhružka. Světová válka je tady a vyhlazení židů je jejím nezvratným důsledkem.”
Alespoň v jedné věci měl Geobbels pravdu, světová válka byla skutečně tady. Jen dva dny před tímhle zápisem totiž Německo vyhlásilo válku Spojeným státům, které do války zatáhlo o týden předtím útokem na Pearl Harbour. Od Německa to nebyl nejrozumnější tah, ale historikové se shodují na tom, že za to musel japonský císař Hirohito něco Hitlerovi slíbit, s nejvyšší pravděpodobnost útok na Sovětský svaz, k němuž ale nikdy během války nedojde. Teď ale nemá Třetí říše nějak zvláštní obavy, protože kromě tvrdohlavě vzdorující Británie jde všechno skvěle, včetně dobývání zmíněného SSSR.
Ostatně v propagandistických materiálech Říše byli bolševici největším nepřítelem německého fašismu a “takzvaný Sovětský svaz” byl jen židobolševické spiknutí. A dost možná to takhle bylo i v Hitlerově hlavě. A teď, když se svět konečně ocitnul ve světové válce, šílený Adolf mohl konečně začít hrát bez rukavic. Už žádné schovávačky, žádné inspekce ze Společnosti národů, před kterými se musí předstírat, že ghetta a koncentrační tábory jsou židovský ráj na zemi, žádné předstírání pro nestrannou veřejnost, protože už není žádná nestranná veřejnost. Je čas na Konečné řešení.
Neplýtvej municí
Hromadné vraždění Židů a jiných menšin probíhalo už v předstihu. Pojďme se ještě vrátit o pár měsíců zpět. V červnu 1941, tedy půl roku před vstupem USA do války a “Konečným řešením” zahájila Třetí říši invazi do Sovětského svazu. Kódové označení operace Barbarossa. A nastala situace , kdy vojáci v podstatě začali střílet Židy na potkání.
Většinou se málo zmiňuje, jak gigantickou akcí operace Barbarossa byla. Vytáhnout na SSSR totiž znamenalo vytvořit v podstatě frontu po délce celého kontinentu. A jak Wehrmacht tlačil východní frontu od Polska dál a dál do hlubin Sovětského svazu, přibývalo Třetí říši ohromné množství okupovaného území. A na tom území se nacházelo značné množství Židů. A dalších untermensch lidí.
V prvním vyhlazovacím plánu se nasadila komanda Einsatzgruppen. Tahle komanda byla zformována ještě před válkou a byla určena k tomu, aby se pohybovala po okupovaných územích, terorizovala obyvatelstvo, naháněla hrůzu a likvidovala nepřátele státu. Převážně Židy. Do nově dobytého území východní Evropy bylo nasazeno tři tisíce Einsatzgruppen vojáků. Na práci těchto vojáků není až tak děsivý počet jejich obětí, minimálně v porovnáním s vyhlazovacími tábory, ale jejich metoda. Einsatzrguppy prohledávaly vesnici za vesnicí, barák za barákem a popravovali člověka za člověkem, muže, ženy, starce i děti. Například za Kyjevem takhle Einsatzgruppa popravila třiatřicet tisíc Židů během dvou dnů. Lidé si museli lehnout na zem a očekávat kulku do týla. V dalších vlnách si pak museli Židé lehat na mrtvá těla… a očekávat ránu do týla.
Jedné takové hromadné popravy se zúčastnil sám Heinrich Himmler, bylo to v polovině srpna 1941. A přestože Himmler neměl problémy nařizovat smrt lidem, pohled na masové vraždění, krev, křik, sténání a prošení jím hluboce otřásl. Apeloval na zbytek vedení Říše, že je třeba najít jinou cestu, jak se Židů zbavit. Argumentoval mimo jiné tím, že je potřeba najít způsob, který nebude tak osobní, nebude tak veřejný a nebude se u něj plýtvat municí.
Protektor
To si vzal na starost nám dobře známý Reinhard Heydrich. Nechal stavět první vyhlazovací tábory a organizoval vlakové transporty. Heydrich s Himmlerovou pomocí v podstatě spojil koncept koncentračního tábora s plynovými komorami, které se používaly v nacistickém Německu od třicátých let v rámci Akce T4, což byl program na systematické zabíjení postižených lidí, kteří “oslabovali národ”. Heydrich také vymyslel, že celá akce bude probíhat, co nejtišeji, že ani lidé, kteří do vyhlazovacího tábora přijedou, nebudou vědět, co se bude dít. Sprchy. Heydrichův nápad.
Proto se můžeme v Goebbelsově deníku v prosinci ‘41 dočíst, že “Vůdce se pomstí Židům za světovou válku”. Vůdce měl díky svému oblíbenci Reinhardovi dávno vymyšleno, jak na to. První vyhlazovací tábory byly dokončeny koncem roku a v lednu roku 1942 svolal Heydrich přísně tajnou konferenci ve Wannsee, kde uvedl v provoz to své nechvalně slavné Konečné řešení.
Název iniciativy “Konečné řešení židovské otázky” vzešel z potřeby eufemismů před začátkem války, kdy se dávalo dohromady “Konečné řešení cikánské otázky”. Ta mimochodem byla nakonec zapojena do té židovské, protože… když už stavíte ohromné industriální zařízení, proč pomocí něho nevyřešit i svoje další “problémy”.
V květnu ‘42 Gabčík s Kubišem Heydricha oddělali a kromě toho, že Hitler nechal zabít několik tisíc Čechoslováků jako pomstu, první vlna transportů do vyhlazovacích táborů byla na počest svého architekta pojmenována "Operace Reinhard."
Co bylo dál, to všichni víme. Holocaust na plno. Miliony mrtvých, miliardy nejrůznějších hrůz, strojově přesná mašina na vyhlazování lidí, která traumatizovala celý svět.
Mezinárodní vzteklina
Adolf Hitler měl v tuhle chvíli trochu starosti, protože sledoval, jak USA cpe do Británie tisíce letadel a tisíce tanků. Do Británie, která se odmítla vzdát, i když už neměla na válečné náklady ani vindru. A ještě znepokojeněji sledoval, jak se a,merická mašinérie dává do pohybu. Hitler doufal alespoň v rychlé dobytí Sovětského svazu, aby mohl všechny své síly soustředit na teď už nevyhnutelnou západní frontu. Jenže v zimě mezi ‘42 a 43’ mají narazit Němci na Stalingrad. A od té chvíle se východní fronta bude soustavně posouvat k Berlínu.
V pracovních a vyhlazovacích táborech Třetí války do konce války zemřelo celkem sedmnáct milionů lidí, z toho nejčastěji zmiňovaných šest milionů Židů. Je to tak vysoké číslo mimo jiné i proto, že Hitler nařídil prioritizovat transportní vlaky do Osvětimi před strategicky důležitějšími zásobujícími vlaky na východní frontu. Zřejmě pro něj bylo důležitější vyhlazovat Židy, než se 1snažit vyhrát válku.
Hitlerův režim byl geopolitickým ekvivalentem vzteklého psa. A přesně tak s ním Spojenci taky naložili. Utratili ho.
G.cz vám přeje hezký Mezinárodní den uctění památky obětí holocaustu.