fb pixel Vstupují v platnost nová proticovidová opatření. Rizikoví jsme i pro Nizozemsko a Německo – G.cz
Vyhledávání

Vstupují v platnost nová proticovidová opatření. Rizikoví jsme i pro Nizozemsko a Německo

Zdroj: Public Domain/Pixabay.com

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se ujal vlády nad resortem doslova před několika málo desítkami hodin a už se dějí věci. Jak předem avizoval, dochází k zavádění dalších restriktivních opatření. Změny se týkají restauračních provozů a také pořádání sportovních akcí. A nově je celé Česko rizikové pro Nizozemce a Němce.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 23.9.2020, 13:30

V úterý laboratoře v Česku zjistily nákazu novým koronavirem celkem u 2 394 lidí. Jedná se o druhé nejvyšší číslo od začátku vypuknutí epidemie u nás. Česko přistupuje k dalším opatřením, které mají jediný cíl – zpomalit šíření nákazy mezi veřejností. Od 24. září budou mít provozovatelé restaurací a barů povinnost uzavřít své provozovny již ve 22.00 hodin. Těm se to samozřejmě nelíbí, apelují na vládu, aby své rozhodnutí přehodnotila a umožnila jim přijmout poslední objednávku v deset večer a zavřít tak o hodinu později. Svůj postoj zdůvodňují tím, že novým nařízením přijdou až o třetinu tržeb. Zatím ale nic nenasvědčuje, že by uspěli. Ministr zdravotnictví současně oznámil, že opatření zatím vyhlašuje na 14 dní. Pokud se povede čísla obrátit k sestupné tendenci, nařízení uvolní.

Změny dozná i shromažďování lidí. Vnitřní akce budou omezeny na deset osob, pokud nejsou k dispozici místa k sezení. Venkovní pak budou omezeny na 50 účastníků opět bez sezení. Vnitřní sezení pak bude omezeno počtem 1000 osob na jeden sektor, u vnějších aktivit se bude jednat o počet 2000 lidí.

S novou realitou se budou muset porovnat také pořadatelé sportovních akcí. Nově se počet diváků sledující různá sportovní klání upravuje na 2000 sedících lidí venku a 1000 lidí ve vnitřních prostorách. Roman Prymula toto své rozhodnutí konzultoval se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou. I toto opatření bude ohraničené čtrnáctidenní platností. Pokud se křivka oploští, i toto bude posléze upraveno. Nových kroků se již obávaly například některé fotbalové kluby, které pro jistotu přestaly prodávat vstupenky na zápasy.

Milan Hnilička o současné situaci komunikuje s vládou, ministrem zdravotnictvím a také s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. "Jsem s nimi v dlouhodobém kontaktu, co se týká vyjednávání parametrů pro sport v současných omezeních a opatřeních. Snažíme se vyjednat pro sport co nejlepší podmínky," uvedl pro ČTK.

A další novinky se týkají cestování. Nově jako rizikovou zemi zařadilo na seznam Nizozemsko. Stalo se tak poté, co červená byla pouze Praha. „Lidé, které přijíždějí do Nizozemska z České republiky, nikoliv pouze z Prahy, by se měly neprodleně odebrat do desetidenní karantény. A to i v případě, když nemají žádné příznaky onemocnění covid-19 nebo pokud měly negativní test na covid-19,“ sdělilo ministerstvo zahraničí. Karanténu mohou občané absolvovat i v dočasném ubytování. Povinná karanténa se netýká jen těch, kteří přes Nizozemsko pouze letecky cestují do jiné země a na letišti neopouštějí zónu pro tranzit. Zároveň Nizozemci apelovali na své občany, aby se do České republiky vypravili pouze v nezbytně nutných případech.

A problémy nastávají i při cestování do Německa. Jako riziková byla také zatím jen Praha. Od středy je pro Němce rizikové celé Česko. I na to upozornil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Od 1. října nebude v Německu po příjezdu z rizikových oblastí stačit negativní test na koronavirus a bude nutná pětidenní karanténa. Z tohoto rozhodnutí mají vážné obavy čeští exportéři, ale také ti, kteří k našim německým sousedům jezdí pravidelně za prací. Tento problém se týká cca 60 000 osob.

Podobné články

Doporučujeme

Další články