fb pixel
Vyhledávání

Vrtěti Babišem: Sobotka se chce těsně před volbami prezentovat jako silný premiér, tím ale svému oponentovi jen nahrává

Na počátku volebního období byl Andrej Babiš tím slabším z koaličních partnerů. Teď by pohodlně Sobotku rozdrtil.
Zdroj: profimedia.cz

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš jsou tak trochu jiní koaliční partneři. Namísto aby si pomáhali v prosazování volebního programu v rámci koaliční smlouvy, jak by se od nich ostatně očekávalo, s čím dál větší intenzitou si házejí klacky pod nohy, vzájemně se kritizují a napadají. Z pozice premiéra je Sobotka stále tím silnějším, jakkoli to tak mnohdy nevypadá. S přibližujícími se volbami se Sobotka chce prezentovat jako ten, který má nad Babišem navrch a může ho kdykoliv odvolat. Bohužel si při tom ale počíná tak těžkopádně, že se jeho snaha míjí účinkem, a ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO v jedné osobě spíše pomáhá, než aby mu jakkoliv uškodil.

Jan Palička
Jan Palička 28.4.2017, 12:39

Když se řekne koaliční partneři, každý si nejspíše představí vůdčí osobnosti dvou či více politických stran, které se po volbách dohodly na tom, že budou společně prosazovat své volební programy, a následně pak s patřičnými kompromisy jeden druhému pomáhají. V české kotlině ale nic není takové, jaké by se mohlo zdát, a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka spolu s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem jsou toho zářným příkladem. V rolích premiéra a ministra financí nám dokazují, že mnohdy není většího nepřítele, než jakým je koaliční partner.

Sobotka s Babišem proti sobě podnikají čím dál častější mediální výpady, skoro by se zdálo, že ani opozice nebývá až tak útočná a kritická. Papírově je Sobotka tím silnějším – pořád je předsedou vlády, zatímco Babiš je jen jedním z jejích členů. Jenomže realita se zdá být často přikloněná spíše na Babišovu stranu, což se Sobotka snaží kompenzovat demonstrací síly. Od používání vulgarismu „ojebat“ přešel premiér k silnějšímu kalibru a pohrozil možností využití svých pravomocí a odvolání Babiše z ministerského křesla.

Koaliční krize proběhla v současné vládě několikrát. Vládní křehké vztahy přečkaly spory o reformu policie i kauzu Babišova Čapího hnízda. V současné době jsou jablkem sváru korunové dluhopisy a jejich využívání ze strany Andreje Babiše. Už před více než měsícem postavil Sobotka Babiše před ultimátum, že pokud do konce dubna nevysvětlí nesrovnalosti ve svých financích, tak ho z vlády odvolá. Květen už je za dveřmi, a Babiš nevypadá, že by v posledních dubnových dnech hodlal cokoliv vysvětlovat. Pro Sobotku tak nastává patová situace.

Ať už udělá Sobotka cokoliv, jisté je to, že tím Babišovi může jen nahrát do karet. Odvolání Babiše by nejspíše znamenalo v horším případě pád vlády, v lepším odchod ministrů za hnutí ANO a nutnost sociálních demokratů a možná lidovců, pokud by též jejich ministři nepodali demisi, vládnout do října jako menšinová vláda bez možnosti cokoliv prosadit. Kdyby Sobotka nechal vše být, ukázal by se jako slaboch, se kterým je možné dělat cokoliv, protože stejně bude jen hrozit, ale na reálné vyvození důsledků z jeho strany stejně nikdy nedojde. Tak či onak, z tohoto souboje může předseda vlády stěží vyjít jako vítěz.

Babiš navíc již rozehrává svou krizovou komunikaci, na níž získává cenné politické body. On šel do politiky, aby bojoval proti starým strukturám, a ty se ho teď snaží vyštvat. Postupně vytahuje staré škraloupy ČSSD, aby jeho voliči pochopili, že je to právě Sobotka, kdo je ten špatný, a že Babiš je jeho obětí. A za co nemůže Sobotka, za to může Kalousek. Zatímco Sobotka bude kromě sporů s Babišem řešit i spory vnitrostranické, preference Babišova hnutí ANO budou stoupat, o což se přičiní notnou měrou i Babišovi oponenti, kteří nevědí, jak se mu vlastně postavit, aniž by se jim to vymstilo.

A protože všichni dobře víme, kdo za to za všechno může, podívejme se ještě na tohle: Kalousek se chce stát hologramem. Inspiroval se u komunisty Mélenchona nebo diktátora Erdogana?

Podobné články

Doporučujeme

Další články