Rasputin
Rasputin, původem sibiřský rolník, který v mládí prošel náboženskou konverzí a prohlásil se za léčitele se schopností předpovídat budoucnost, si získal přízeň cara Mikuláše II. a vzdělané, ovšem rovněž pověrčivé, carevny Alexandry tím, že v roce 1908 dokázal zastavit krvácení jejich hemofilického syna Alexeje.
Od té doby, ačkoli byl Rasputin hojně kritizován za svou chlípnost a opilství, měl silný vliv na vládnoucí rodinu v Rusku a rozzuřil svým vlivem šlechtu, církevní ortodoxii i rolníky. Obzvlášť velký vliv měl na carevnu a proslýchalo se, že je jejím milencem.
Vliv u dvora
Když Mikuláš odešel do čela ruských vojsk v první světové válce, Rasputin fakticky vládl zemi prostřednictvím Alexandry, což přispělo k již existující korupci a nepořádku v Romanovském Rusku. Přestože byl označován za jurodivého, mohl tímto způsobem rozhodovat o politice i osudech lidí u dvora.
V obavách z Rasputinovy rostoucí moci, přičemž někteří se mimo jiné domnívali, že chystá separátní mír s Němci, vylákala skupina šlechticů v čele s knížetem Felixem Jusupovem, manželem carovy neteře, a velkoknížetem Dmitrijem Pavlovičem, Mikulášovým bratrancem z prvního kolena, Rasputina v noci 29. prosince 1916 do Jusupovova paláce.
Nesmrtelný?
Rasputinovi vrazi dali samozvanému léčiteli a mystikovi nejprve jídlo a víno s kyanidem. Když na jed nereagoval, zastřelili ho zblízka a nechali ho zemřít. Krátce nato však Rasputin ožil a pokusil se uprchnout z areálu paláce, načež ho útočníci znovu zastřelili a surově zbili. Nakonec Rasputina, jako zázrakem stále živého, svázali a hodili do ledové řeky.
Jeho tělo bylo nalezeno o několik dní později a dva hlavní spiklenci, Jusupov a Pavlovič, byli posláni do vyhnanství. Nedlouho poté skoncovala s carským režimem bolševická revoluce. Mikuláš a Alexandra byli zavražděni a dlouhá, temná vláda Romanovců skončila.
Zdroj: History, Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Grigori_Rasputin