fb pixel Vrah Johna Lennona posílá omluvu Yoko Ono, stal se z něj hluboce věřící člověk – G.cz
Vyhledávání

Vrah Johna Lennona posílá omluvu Yoko Ono, stal se z něj hluboce věřící člověk

Zdroj: G.cz

Po čtyřiceti letech ve vězení Mark David Chapman, muž, který zastřelil Johna Lennona, posílá Yoko Ono, vdově po zavraždeném muzikantovi, omluvu. Nakolik je upřímná, nikdo posoudit nedokáže. Chapmanovi bylo zamítnuto propuštění už po jedenácté.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.9.2020, 12:45

Deset let za každou kulku

Před čtyřiceti lety byl jeden z nejslavnějších muzikantů vůbec zastřelen před svým domem. Mark David Chapman vypálil ze své osmatřicítky pět střel, z nichž čtyři zasáhly Johna Lennona do zad. Pravděpodobně nejslavnější a nejexcentričtější člen The Beatles byl mrtvý dřív, než ho stihli převést do nemocnice.

Chapman dostal doživotí s možností propuštění po dvaceti letech, ale už dřepí v base dvojnásobek své nejnižší možné sazby. Celých čtyřicet let. Po léta krmil oficiální místa svou historkou o tom, že ho k vraždě inspirovala kniha Kdo chytá v žitě, ve které se ztotožnil s protagonistou Holdenem Caulfieldem. Pak svou výpověď trochu posunul s tím, že Lennona zastřelil proto, že se z něj stal pozérský snob. V posledních letech, ale začal přiznávat, že to udělal čistě proto, aby získal slávu, aby se na Marka Chapmana nějak vzpomínalo.

Což se mu bohužel podařilo.

Dnes už víme, že měl vrah připravený celý seznam slavných lidí, tedy potenciálních obětí, o kterých uvažoval, že je odkrouhne… ale “vyhrál” Lennon, protože byl prostě nejslavnější a velice otevřený svým fanoušků. S Chapmanem se ostatně setkal ještě několik hodin před vraždou. Podepsal mu desku a zeptal se, jestli pro něj může udělat ještě něco. “Ne,” řekl Chapman a o pár hodin později do něj vypálil čtyři kulky.

Upřímná omluva

Chapman údajně našel ve vězení víru. A mimochodem, když říkáme ve vězení, myslíme ve speciální oddělené cele, kde je i po všech těch letech zavřený v obavě o jeho vlastní bezpečnost. Kdo by to byl řekl, že chovanci amerického nápravného systému jsou takoví fanoušci Beatles, že?

Poté, co mu bylo letos po jedenácté zamítnuto podmínečné propuštění na svobodu, Chapman vzkázal vdově po své oběti Yoko Ono upřímnou omluvu. “John Lennon měl rodinu, byl ikona a já ho zavraždil… protože byl velice, velice, velice slavný. To byl jediný důvod. Chtěl jsem být slavný, bylo to ode mě sobecké,” řekl. “Na to chci dát důraz, byl to ode mě extrémně sobecký čin. Mrzí mě, kolik bolesti jsem jí způsobil,” dodal k Yoko Ono.

Těžko říct, jestli to všechno Chapman myslí upřímně nebo je to jeho strategie, s jakou chce za dva roky přistoupit k další žádosti o podmínečné propuštění. Zatím to totiž nevypadá, že by ho někdo chtěl pouštět na svobodu, vězeňská komise Chapmana označila za neschopného žít na svobodě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články