fb pixel Nenáviděný Mark Chapman: Vrah Johna Lennona zabíjel, aby proslavil sebe i oblíbenou knihu – G.cz
Vyhledávání

Nenáviděný Mark Chapman: Vrah Johna Lennona zabíjel, aby proslavil sebe i oblíbenou knihu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Jméno Mark Chapman budeme mít navždy spojené s vraždou legendárního zpěváka Johna Lennona. Muž, který zavraždil člena kapely The Beatles, se stal nenáviděnou součástí světové popkultury, a za svůj čin byl odsouzen na doživotí s možností podmínečného propuštění nejdříve po 20 letech. O to se od roku 2020 pokusil už desetkrát, ale pokaždé marně.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 18.8.2021, 10:07

Vražda kvůli slávě

Vražda Johna Lennona bezesporu navždy poznamenala rock and roll 20. století. Nebýt psychicky narušeného vraha Marka Chapmana, možná by dodnes vznikala Lennonova tvorba a třeba bychom se dočkali i třetího comebacku kapely The Beatles. To už bohužel nezjistíme, nicméně víme, že Chapman i nadále žije a odpykává si svůj doživotní trest ve Státní věznici Attica u Buffala ve státě New York. Není to tak úplně doživotní trest, protože soud mu sdělil, že po 20 letech od uplynutí trestu bude moct žádat o podmínečné propuštění. Poprvé tak učinil v roce 2000 a naposledy před třemi lety. Soud jeho žádost naštěstí už desetkrát zamítl s odůvodněním, že by jeho svoboda společnosti příliš neprospěla a mohlo by se stát, že by někdo mohl na Chapmana zaútočit s cílem pomstít se mu nebo proslavit se. Jako to ostatně udělal sám Chapman, když se skoro před 40 lety rozhodl zavraždit Lennona. „Nebylo by to něco, kdybych ho zabil? Stal bych se slavným, byl bych někým, a ne ničím,“ prohlásil kdysi Chapman. Ten slavného zpěváka zavraždil proto, aby se stal legendou.

Pokud vás zajímají některá zajímavá fakta okolo vraždy Johna Lennona, doporučujeme následující článek, kde se dozvíte, co všechno doprovázelo smrt jedné z největších ikon v historii hudby. V den vraždy byl například John Lennon vyfocen se svým vrahem Markem Chapmanem. Lennon mu dokonce podepsal jeho poslední album Double Fantasy a následně se ho zeptal, jestli pro něj může něco udělat. Když se pak o několik hodin později vracel zpěvák The Beatles společně se svou ženou Yoko Ono z nahrávacího studia Record Plant, číhal na něj Chapman ve stínu podloubí jeho domu, a čekal, až zpěvák dorazí. Když Lennon prošel kolem Chapmana, tak na něj Chapman nelítostně vystřelil 5 ran z revolveru. 4 z pěti kulek zasáhly Lennona. Vrah se pak rozhodl sednout si na obrubník a počkat si na příjezd policie. Pak Chapman vytáhl knihu Kdo chytá v žitě od J. D. Sallingera a začal si číst. Když přijela policie, nekladl žádný odpor a ke všemu se přiznal.

A jaký měl Mark Chapman motiv k vraždě Johna Lennona? Policistům po zatčení sdělil, že se chtěl proslavit, a navíc chtěl proslavit i knihu Kdo chytá v žitě, kterou byl ve své době posedlý. A proto ji četl pořád dokola. Další možnou příčinou je Lennonův výrok z roku 1966, že The Beatles jsou větší než Ježíš, což se uzavřenému Chapmanovi znelíbilo. Podle výpovědi manželky Chapmana byl její muž naštvaný na Lennona za to, že lidem vyprávěl řeči o lásce a míru, zatímco si užíval svůj život celebrity, který zahrnoval jachty a vily. Psychický stav Lennonova vraha byl velmi vážný. Jeho výpovědi byly totiž pokaždé úplně jiné a často do sebe příliš nezapadaly. Psychologové se nicméně shodují na tom, že Chapman Lennona zastřelil kvůli touze po uznání. Sám Chapman dokonce přiznal, že mu hlasy v hlavě přikazovaly zastřelit Lennona. U soudu se prý Lennonův vrah choval poměrně příčetně a celé své jednání si prý uvědomoval.

Na vraždu Johna Lennona tehdy zareagoval i československý deník Rudé právo, který 10. prosince 1980 zveřejnil krátkou zprávu s titulkem „Nedal autogram, dostal kulku“. Na základě neznámých informací deník informoval nepravdivě naše občany o motivech vraždy Marka Chapmana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články