fb pixel Yoko Ono, tohle je tvůj život: Lennonova životní láska kradla Beatles sušenky a svlékala se na veřejnosti – G.cz
Vyhledávání

Yoko Ono, tohle je tvůj život: Lennonova životní láska kradla Beatles sušenky a svlékala se na veřejnosti

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Umělkyně, aktivistka a žena, která podle mnohých způsobila rozpad nejslavnější kapely své doby, Yoko Ono slaví 87. narozeniny. Jak se poznala s Johnem Lennonem a co je pravdy na tom, že zapříčila rozchod Johna Lennona se zbylými členy legendárních The Beatles?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.2.2020, 10:10

Úplně nahá na pódiu

Yoko Ono se narodila 18. února 1933 v japonském hlavním městě Tokiu a své dětství prožila jak v Japonsku, tak ve Spojených státech, kam se její rodina na čas přestěhovala. Nicméně po vlnách protijaponských nálad, které se Amerikou po útoku na Pearl Harbor prohnaly, se Yoko s matkou vrátily zpět do Tokia, kde je zastihl konec války a nedostatek potravin, který tehdy sužoval rozbombardované Japonsko. Tyto neblahé události pak formovaly v mladé Yoko celoživotní odpor k válce.

Po studiu filozofie a dvou nepodařených manželství s umělci se vydala na uměleckou dráhu – slávu jí zajistilo umělecké vystoupení z roku 1964, kdy se Yoko oblečená do svých nejlepších šatů postavila na podium a nechala lidi, aby z ní odstřihávali kousky oděvu, dokud nebyla úplně nahá. O dva roky později poznala díky své výstavě v Londýně svého třetího manžela, Johna Lennona – ten se na podnět Paula McCartneyho vypravil do Indica Gallery, kde Yoko Ono vystavovala své nejnovější kousky. Většina děl Lennona spíše znechutila, jako například vystavený pytel lidských nehtů, ale jeden kousek ho nadchnul – jednalo se o slavnou Stropní malbu/Ano malbu, jež zahrnovala žebřík, který vedl ke stropu, na němž bylo napsáno malým písmem jediné slovo: Ano. Lennona pozitivní myšlenka celého díla okouzlila a svéráznou umělkyni si oblíbil. Přestože byl Lennon tehdy ženatý se svou první ženou Cynthii, nebránilo mu to v neustálém setkávání s japonskou umělkyní – traduje se, že když byli Beatles na terapii v Indii, tak Lennon své ženě každý večer tvrdil, že se jde projít, aby místo toho proseděl hodiny na telefonu se svou budoucí manželkou. Vše se provalilo během jednoho rána v roce 1968, kdy se Cynthie vrátila domů z dovolené v Řecku. V kuchyni tehdy přistihla Johna s Yoko (která na sobě měla její župan), jak spolu pijí čaj. Lennon se zmohl jen na pozdrav a manželství brzy skončilo.

Za rozpad kapely nemohla

Lennonova posedlost Yoko Ono se ale nelíbila jeho spoluhráčům z Beatles. I když McCartney, Lennon i Harrison později v rozhovorech přiznali, že tradiční pohled na Yoko jako na "ženu, která zničila Beatles“ je přehnaný a kapela by se bez ní rozpadla stejně. Je však pravda, že japonská umělkyně dokázala skupinu občas dost rozčílit. Slavné jsou historky, kdy George Harrison opustil na týden Beatles, protože mu Yoko snědla čokoládovou sušenku, kterou si Harrison položil na piano. Na dobré náladě nepřidávalo ani Lennonovo rozhodnutí, aby byla do nahrávacího studia přivezena postel, z níž tehdy nemocná Yoko radila kapele při psaní písniček.

Zatímco se Beatles rozpadali, vydal se Lennon s Yoko na Gibraltar, kde se 20. března 1969 vzali – Lennon s McCartney o tom později napsali písničku The Ballad of John and Yoko. Novomanželé okamžitě vyrazili na líbánky do Amsterdamu, kde propagovali svou novou mírovou myšlenku, tzv. Bed-In Peace, v rámci které zůstal pár dva týdny v posteli. Mezitím stihlo duo Lennon-Ono vydat tři experimentální desky, které se i přes Lennonovu masivní popularitu vůbec neprodávaly – avantgardní zvuk skladeb (tedy křik Yoko a zvukové smyčky) spolu s kontroverzním obalem (fotografie nahého páru) odradily i ty nejvěrnější fanoušky.

Manželská krize

Pár se poté přestěhoval natrvalo do Spojených států, kde se po dlouhých problémech s americkými imigračními úřady konečně usadili v New Yorku. Manželství nebylo idylické a poté, co se stala Yoko svědkem toho, jak jí Lennon podvedl s mladou fanynkou, navrhla, aby si dali na čas pauzu. To bylo v roce 1973. Během toho, čemu později Lennon říkal "ztracený víkend", se Ono věnovala vlastní umělecké kariéře, zatímco John nezřízeně pil a užíval si se svou milenkou May Pang, kterou mu osobně dohodila Ono. Po dvou letech od sebe se pár nadobro udobřil a v roce 1975 se jim narodil syn Sean Lennon. Na následujících pět let se Lennon rozloučil s hudební kariérou a stal se z něj muž v domácnosti, zatímco Yoko dále pracovala.

V roce 1980 zaslechl Lennon v rádiu píseň Rock Lobster od populární novovlnné kapely B-52’s – zvuk skupiny mu připomínal dřívější tvorbu své manželky a po několika dnech rozhodování se s Yoko dohodli, že další desku nahrají spolu. Výsledkem bylo album Double Fantasy, které se stalo posledním dílem, jež Lennon vydal za svého života. Bohužel, 8. prosince 1980 byl John Lennon zabit fanatickým fanouškem a Yoko Ono se na několik měsíců ponořila do hluboké deprese. Později tvrdila, že jí byli zbylí členové Beatles velkou oporou v této těžké době.

Co dělá Yoko dnes?

A kde je Yoko Ono dnes? Po smrti svého manžela se rozhodla pokračovat v jeho mírovém odkazu – v roce 1989 se vydala na návštěvu Sovětského svazu, kde se dokonce setkala i s tehdejším sovětským vůdce Michailem Gorbačovem, který se prohlásil, že ho mrzí "že tu John nemůže být s námi“. Před sedmi lety pak podpořila ruskou dívčí skupiny Pussy Riot v jejich boji proti režimu prezidenta Vladimíra Putina. Kromě toho se nadobro udobřila se zbylými členy Lennonovy bývalé kapely, když McCartneymu v roce 1993 darovala kazety s Lennonovými demonahrávkami, ze kterých nakonec vznikly dvě poslední nahrané písně skupiny Free as a Bird a Real Love. Dokonce nadále hudebně tvoří a poměrně intenzivně koncertuje. Její umělecký projev je ale značně osobitý a určitě není pro každého, jak se můžete přesvědčit v následující ukázce:

Podobné články

Doporučujeme

Další články