Termín voleb do Evropského parlamentu
Občané Evropské unie volí zástupce do Evropského parlamentu jednou za pět let. V tuzemsku se k volebním urnám půjde v rámci těchto voleb už počtvrté.
Podle platných pravidel z roku 1976 se volby měly konat mezi 6. a 9. červnem 2019, tento termín však členské státy považovaly za nevhodný a navrhly změnu, čímž byl zvolen termín mezi 23. a 26. květnem 2019.
V České republice se volební místnosti otevřou v pátek 24. května 2019 ve 14 hodin, uzavřeny budou ve 22 hodin. Hlasovat bude možné také v sobotu 25. května 2019, kdy budou volební místnosti napříč Českem otevřeny od 8 od 14 hodin. Časy jsou tedy stejné jako při jakýchkoliv jiných volbách.
V některých členských zemích EU budou volby probíhat ještě v neděli 26. května 2019, na konečné výsledky složení Evropského parlamentu tak budeme muset počkat na závěr víkendu.
Kdo může volit?
Volit kandidáty za Českou republiku může každý občan ČR starší osmnácti let, tohoto věku musí dosáhnout nejpozději druhý den voleb (tj. 25. května 2019). Volit může také občan jiného členského státu, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je alespoň 45 dní přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR.
Hlasovací lístky by voliči měli obdržet poštou nejpozději tři dny před termínem konání voleb. Před komisí je nutné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Volit je možné pouze na území ČR, nikoli v zahraničí. Voliči volí ve svém volebním obvodě, který se odvíjí od jejich trvalého bydliště. Pokud chtějí volit v jiném volebním obvodě na území ČR, musí nejpozději 40 dní před volbami požádat na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště o tzv. volební průkaz.
Kdo se volí?
Jednotlivé státy EU mají v europarlamentu rozdílný počet křesel. Počet europoslanců závisí na počtu obyvatel dané země. Celkem jich bude při těchto volbách zvoleno 705, v České republice se letos bude volit 21 europoslanců, což je stejný počet jako v roce 2014. Nejvíce europoslanců má Německo (96), nejméně pak Estonsko, Kypr, Lucembursko a Malta (6).
V předchozích volbách v roce 2014 bylo ve hře 751 mandátů, ale kvůli předpokládanému vystoupení Velké Británie byl počet upraven právě na 705. Uvidíme však, jak to nakonec dopadne, protože Britové chtějí žádat o odložení brexitu.
Kandidovat v těchto volbách je možné od 21 let. Volí se poměrným systémem, ale v jednotlivých členských zemích se volby v některých detailech odlišují. U nás platí podobná pravidla jako při volbách do Sněmovny, strana nebo hnutí uspěje tehdy, když získá alespoň 5% hlasů.
V České republice je ve volbách do Evropského parlamentu jeden volební obvod, což znamená, že všichni voliči na našem území vybírají ze stejných kandidátů.
Ve volební místnosti obdrží volič po prokázání totožnosti obálku, do které za plentou vloží hlasovací lístek strany, kterou chce podpořit. Na kandidátce může zakroužkováním pořadového čísla kandidáta udělovat preferenční hlasy, nejvíce však může udělit dva. Jinak hlasovací lístek upravovat nelze.
V minulosti se u nás volby do Evropského parlamentu netěšily velkému zájmu voličů. V roce 2014 byla volební účast pouze 18,2 %. Méně voličů přišlo už pouze na Slovensku (13,05 %). V ČR tehdy vyhrálo hnutí ANO se ziskem 16,13 % hlasů.
A zde si můžete přečíst o komunálních volbách očima člena komise: návodem k přežití mezi podivíny jsou koláčky od paní hospodářky.