fb pixel Vladimir Putin podepsal zákon, který mu umožní zůstat prezidentem až do roku 2036. Úřad zastává s jedinou přestávkou již od roku 2000 – G.cz
Vyhledávání

Vladimir Putin podepsal zákon, který mu umožní zůstat prezidentem až do roku 2036. Úřad zastává s jedinou přestávkou již od roku 2000

Zdroj: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60739621

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, jenž mu umožňuje znovu kandidovat na post hlavy státu, a to hned dvakrát. Vzhledem k šestiletému funkčnímu období by tak prezidentem mohl být až do roku 2036, a funkci tak vykonávat ještě ve věku 84 let. Vladimir Putin nejvyšší úřad v zemi zastává od roku 2000 s čtyřletou přestávkou mezi roky 2008 a 2012, kdy jej vystřídal Dmitrij Medvěděv. Dokument byl uveřejněn na oficiálním vládním webu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.4.2021, 09:40

Prezidentem až do roku 2036

Vladimir Putin stvrdil svým podpisem zákon, který poměrně zásadně upravuje části ruské ústavy. Ten byl 24. března schválen Státní dumou, o týden později pak prošel i horní komorou parlamentu. Mimo jiné současnému prezidentovi umožní ucházet se o funkci ještě ve volbách v roce 2024 a 2030. Dle zákona na prezidenta může kandidovat ten občan Ruské federace, jemuž je minimálně 35 let, pobýval v zemi po dobu nejméně 25 let a nemá ani nikdy neměl občanství či povolení k pobytu v jiném státě.

Prezident je v Rusku volen na šestileté funkční období, přičemž poslední prezidentské volby se uskutečnily v roce 2018. V souladu s ústavními změnami se ohraničení počtu funkčních období bude vztahovat i na současného prezidenta, ovšem bez započítání jeho předchozích prezidentských mandátů.

Referendum

Navržené úpravy ústavy, ze kterých zákon vychází, si Rusové odhlasovali v loňském referendu, které se uskutečnilo v červnu a červenci. Voliči ve všelidovém hlasování schválili návrhy ústavních změn 77,9 % hlasů, změny v ruské ústavě tak podpořilo více než 58 milionů voličů. Proti změnám, které mimo jiné „mažou“ Putinovy předchozí mandáty, se vyslovilo 21,27 % hlasujících.

Úpravy, o kterých voliči hlasovali, mimo jiné zavedly také povinné zvyšování důchodů a pravidlo, že minimální mzda nemůže být nižší než životní minimum. Voliči v referendu schvalovali všechny změny najednou. Referendum je však obecně, včetně zástupců Kremlu, považováno za faktické referendum o důvěře prezidentu Putinovi.

Prezidentem přes čtvrt století?

Vladimir Putin navíc úřad prezidenta, tedy nejvyšší úřad v zemi, zastává již od roku 2000. Výjimkou byla jen čtyřletá přestávky mezi lety 2008 a 2012, kdy jej ve funkci na jedno období vystřídal Dmitrij Medvěděv. Pokud se tedy současný ruský prezident bude o funkci ucházet v následujících volbách, uspěje a v úřadu setrvá až do roku 2036, bude v tu chvíli prezidentem již 32 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články