fb pixel Vláda znovu zasedne. Dá se čekat zpřísnění opatření. Lockdown nás v jisté podobě asi nemine – G.cz
Vyhledávání

Vláda znovu zasedne. Dá se čekat zpřísnění opatření. Lockdown nás v jisté podobě asi nemine

Opět zasedne vláda. Stane se tak hned dnes, v pondělí 12. října. Hlavním tématem je samozřejmě COVID-19. Počty těch, co jsou nově pozitivně testovaní bohužel stále narůstají. Nemocných přibývá i mezi zdravotníky. Vláda i nemocnice se obávají, aby příval nemocných zdravotnická zařízení zvládly. Dosavadní restrikce zatím příliš nefungují, vláda proto přistoupí k dalším, ještě razantnějším. Další lockdown je čím dál více skloňovaný ve všech pádech.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 12.10.2020, 12:05

Vláda dnes bude rozhodovat o dalším zostření opatření proti šíření koronaviru. Ta stávající zatím potřebný efekt nepřinesla, byť se neustále zpřísňují a celá řada dalších jich vstoupila v platnost až dnes. Hrozí tak karanténa republiky, tedy tzv. lockdown. Vládní činitelé tedy tvrdí, že bude inovovaný, jiný než na jaře. A neměl by fatálně postihnout ekonomiku. Stát je jarem již značně vyčerpaný, myslíme tím finančně. Před tím se situací bude zabývat Bezpečnostní rada státu. Řešit se bude úplné uzavření základních škol, což ale ohrožuje chod zdravotnictví. Hrozí, že celá řada zdravotnic by musely zůstat s dětmi doma. Ve hře je ale i zákaz prodeje alkoholu nebo úplné zavření restaurací.

Součástí jednání kabinetu bude také návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na posílení kapacit zdravotnictví povoláním mediků na pomoc nemocnicím při nouzovém stavu. Celou situaci bude premiér Andrej Babiš řešit také s tripartitou.

Již se ví, že stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2500 lůžek, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), budou využity k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Řekl to dnes ČTK ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Jednoduchá není situace ale v celém hospodářství, a tak ministři by měli podle dřívějších zpráv projednat také dokument k jeho restartu hospodářství. Součástí bude také národní plán obnovy k čerpání zhruba 180 miliard korun. Plán bude podkladem pro to, aby Česko mohlo čerpat z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí.

Řešit se dále celá řada dalších problémů. Kabinet například projedná i návrh, aby lidé se vstupenkou na neuskutečněnou kulturní akci mohli dál žádat pořadatele o vystavení poukazu. Zákon byl původně omezen na akce s termínem konání do 31. října 2020, podle novely by se lhůta posunula na 31. březen 2021. Probírat se bude i jmenování nového zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Místo zůstalo opuštěné po jmenování Prymuly ministrem zdravotnictví. Nyní ho má podle návrhu usnesení obsadit molekulární onkolog Ondřej Slabý.

Vše sledujeme a přineseme vám další informace o tom, co nás v nejbližších dnech čeká. Aktuálních případů je podle informací ministerstva zdravotnictví 59 920. Těch, kteří se s novým koronavirem již nepotýkají je 56 203. V nemocnicích zůstává aktuálně 2 106 a počet úmrtí eviduje ministerstvo zdravotnictví 987.

Podobné články

Doporučujeme

Další články