fb pixel Vláda schválila kurzarbeit. Návrh zákona míří do Sněmovny. Jednalo se i o ošetřovném – G.cz
Vyhledávání

Vláda schválila kurzarbeit. Návrh zákona míří do Sněmovny. Jednalo se i o ošetřovném

Zdroj: www.vlada.cz

Dnes ráno se opět mimořádně sešla vláda, aby znovu jednala o kuzarbeitu, na jehož nastavení se koaliční strany dohodly již v týdnu, konkrétně ve středu 23. 9. Vláda došla ke shodě a nový zákona nyní míří k poslancům. Na program se dostalo také ošetřovné.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 25.9.2020, 09:28

Kurzarbeit patří v poslední době k velmi často používaným slovům. Co to ale je? Představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. A v těch se naše republika nyní v souvislosti s koronavirovou pandemií nachází a bohužel, ještě nějakou dobu bude. Podnik tak v této době platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Podle plánu má opatření od listopadu navázat na dočasný program Antivirus s příspěvky na mzdy.

Na kurzarbeitu se podle dohody koaličních stran musela shodnout vláda, resp. ho povolit. A ke shodě na vládní úrovni došlo. Přikročila by k němu při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku. Pracovník tak podle návrhu bude moci doma zůstat jeden až čtyři dny v týdnu, a to až po dobu jednoho roku. Od státu by dostával 70 procent čistého, nejvýš ale do průměru celostátního platu. Kurzarbeit může být schválen celorepublikově nebo regionálně. Tuto podporu by mohli dostat zaměstnanci se smlouvou na dobu neurčitou, kteří jsou v dané firmě alespoň čtvrt roku. Státní příspěvek by se jim zahrnul do příjmu, dlužníkům by se z něj strhávalo a zohledňoval by se při vyplácení dávek. Zdravotní pojištění by se platilo z celého běžného výdělku. Třetinu doplatku za neodpracovaný čas by hradil pracovník, dvě třetiny zaměstnavatel.

Návrh jde nyní do Sněmovny a podepsat ho musí také prezident.

Dalším z bodem jednání vlády bylo ošetřovné. Ministerstvo práce v čele s Janou Maláčovou (ČSSD) také navrhuje, aby se ošetřovné vyplácelo po celou dobu karantény či distanční výuky na děti do věku13 let. Nyní se poskytuje zaměstnancům z nemocenského pojištění 60 procent základu příjmu na děti do deseti let po devět dnů, samoživitelkám a samoživitelům na školáky do 16 let pak až 16 dnů. Politici ANO dosud uváděli, že úprava není potřeba, když karanténa trvá deset dnů a školy se plošně nezavírají. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) kvůli šíření covidu-19 a omezování provozu škol změna nutná je. Zde ale není Maláčová ve shodě s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a další diskuze bude ještě pokračovat, jak sdělila ministryně práce a sociálních věcí, která chce vyčkat na další vývoj situace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články