fb pixel Vláda oznámila nová opatření. Zavře se většina obchodů a služeb, omezí volný pohyb osob – G.cz
Vyhledávání

Vláda oznámila nová opatření. Zavře se většina obchodů a služeb, omezí volný pohyb osob

Zdroj: vlada.cz

Počty nově nakažených koronavirem stále rostou, a to i přes zavedená restriktivní opatření. Vláda proto opět mimořádně zasedla, aby projednala a schválila další kroky, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví v čele s Romanem Prymulou. Na čem se tedy kabinet Andreje Babiše shodl a co bude nově platit?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 21.10.2020, 13:03

V úterý přibylo v Česku dalších 11.984 potvrzených případů koronaviru. Jedná se o nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je v současnosti více než 113.000 nakažených. Naštěstí většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných ale přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. Zemřelo 1619 lidí. Tato data zveřejnilo minsiterstvo zdravotnictví. Jedním z nově nakažených je také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je také šéfem ústředního krizového štábu.

Právě zvyšující se počty hospitalizovaných s nemocí Covid-19 jsou jedním z hlavních důvodů, proč chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zpřísnit stávající, platná opatření, byť ještě před pár dny tvrdil, že k dalším restrikcím vláda nyní přistupovat nebude.

V Česku nově ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jiné osobě a nejedná se o člena společné domásnosti. Výjimku mají lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm tedy nejede řidič sám nebo opět neveze někoho, s kým sdílí společné obydlí. Současně musí mít lidé zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách budov kromě domácnosti nebo ubytování, také ve vozech a na nástupištích hromadné dopravy.

Co nás tedy čeká dalšího?

Na tiskové konferenci na úvod vystoupil premiér Andrej Babiš a připustil, že zavedená opatření stále nenesou potřebné výsledky, pandemii se zbrzdit nepodařilo a je nutné v opatřeních přitvrdit. Omluvil se za to, že v minulosti některá opatření odmítal, resp. tvrdil, že k nim nedojde. Pro vládu je ale priorita ochránit zdraví a životy občanů. Oznámil také, že do Česka dorazí i pomoc ze zahraničí, a to i personální. Posílit zdravotníky má i 28 lékařů z USA.

Následně se slova ujal Roman Prymula, který na premiéra navázal a zveřejnil tabulku s aktuálními informacemi, zveřejnil i graf, který ukazuje stabilní nárůst nakažených, a ze kterého byla také jasné, že reprodukční číslo se stále nepodařilo snížit. Číslo je aktuálně na hodnotě 1, 36. Zdůraznil také, že se navýšil počet každodenního navolávání pozitivních osob, kterým v případě, že nebudou telefonem zachyceni, je zaslaná informační SMS s tím, jak se mají nadále chovat. Co Prymula hodnotil velmi negativně, je nárůst nakažených mezi rizikovými skupinami, konkrétně mezi seniory. A to je jeden z důvodů, proč vláda musí přistoupit k dalším omezením. Velký nárůst pozitivit je mezi zdravotnickými zařízeními a také v sociálních službách. Nemocní bohužel přibývají mezi zdravotnickým personálem. Zdůraznil také počty na JIP, kde těžkých případů je aktuálně 15% z celkově 611 hospitalizovaných.

Všechna opatření mají vést k jednomu - nedostat se nad kapacitu našeho zdravotnictví, zdůraznil ministr zdravotnictví. Jako nejdůležitější zdůraznil, že je nutné zásadně omezit pohyb osob. Dle Prymuly je jasné, že část populace současné restrikce nedodržuje, zmínil například slevové akce jednotlivých obchodních řetězců, které jsou plánované na víkend. V tom případě se právě v obchodech následně kumuluje velký počet lidí. A to je nežádoucí.

A teď již k novým opatřením, která vstupují v platnost zítra, 22. 10. v 6.00 ráno. Končit by měly 3. 11. Dochází k zákazu volného pohybu osob, ke kterému se ale váže celá řada vyjímek. Lidi tak mohou nadále chodit do zaměstnání, na nákup, mohou vyjet do přírody nebo na chatu. Měli by ale pohyb venku a kontakt omezit na nezbytné minimum.

Výrazně se omezuje provoz obchodů a služeb. Vše se de facto vrací do jarního režimu. Otevřeny budou tak potraviny, drogerie, lékárny, PET centra. Oblečení si ale v kamenném obchodě nekoupíte. Stejně tak končí valná většina služeb. Omezení se nevztahují například na autoservisy. Fungovat v omezeném režimu budou i nadále úřady.

Závěrem minsitr průmyslu a obchodu Karel Havlíček seznámil média s podpůrnými programy pro ty podnikatele, kteří jsou omezením postiženi. Jedná se například o kompenzaci nájemného, a to o kompenzaci okamžitou. Stejně tak stát garantuje stoprocentní komenzace za mzdy a také bonus pro OSVČ, kteří provozují živnosti v rámci zasažených činností. I nadále je možné čerpat již stávající "antivirus" programy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články