fb pixel Vláda schválila nouzový stav. Česká republika do něj opět vstoupí v pondělí 5. října – G.cz
Vyhledávání

Vláda schválila nouzový stav. Česká republika do něj opět vstoupí v pondělí 5. října

Zdroj: www.vlada.cz

Vláda schválila vyhlášení nozouvého stavu, a to na dobu 30 dnů. Nouzový stav v Česku nastane 5. 10. Potvrdilo se tedy to, co již ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil. Ještě, než se tak stalo, předstoupili zástupci vlády před Sněmovnu a snažili se zákonodárcům svůj postoj vysvětlit a nouzový stav obhájit.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 30.9.2020, 15:42

Je to již podruhé, co Česká republika letos vstoupí kvůli koronavirové pandemii do nouzového stavu. Poprvé byl v Česku vyhlášen 12. března. Tenkrát byl opakovaně prodlužován - což muselo projít schválením Poslanecké sněmovny, a to až na celkových 67 dnů. Nyní jej vláda vyhlašuje na 30 dnů. To je přesně doba, po kterou jej sama vyhlásit může. Ministr Prymula po jednání vlády opakovaně sdělil, že k razantním opatřením je nyní přistoupeno na 14 dnů. Prymula je přesvědčen, že tato doba povede ke zbrzdění nárůstu počtu nakažených. Hlavním cílem je nezahltit zdravotnická zařízení. Nemocných, a to i těch, kteří potřebují nemocniční péči, v těchto dnech přibývá.

Ráno vláda předstoupila před poslance. Mít je na své straně je pro vládu poměrně klíčové. Je to sice vláda, která nouzový stav vyhlašuje (a také ruší), ale o tomto kroku musí neprodleně informovat právě Sněmovnu. Ta můžě toto vyhlášení zrušit. Proto je tedy nutné, aby premiér, společně s klíčovými ministry, což je zejména minsitr zdravotnictví Prymula (za ANO) a také ministr vnitra a vicepremiér Hamáček (ČSSD).

Jako první předstoupil k řečnickému pultu premiér Andrej Babiš (ANO), který na úvod řekl: „Nouzový stav nezavádí sám od sebe žádná opatření. Je to legislativní opatření. Chtěl bych zdůraznit, že nouzový stav, který jsme zavedli v březnu, neznamená nyní vůbec stejná restriktivní nařízení, jako během jara. Nikdo nechce zavírat restaurace ani provozy. Ale nouzový stav je nutný. Proč vysvětlí pan Prymula." Ten na něj navázal slovy: „V tuhle chvíli je jasný, zřetelný nárůst v počtu hospitalizovaných a v počtu těžkých případů. Je tady už komunitní přenos. Takhle se na křivce dostaneme k mnoha tisícům nakaženým za den. Časem bychom se dostali do situace, kdy by byla naše lůžka obsazena covidovými pacienty." Právě nouzový stav má podle ministra Prymuly tomuto zabránit. „Z opatření, která chystáme, se dá uplatnit omezení středních škol. Chceme na 14 dní zrušit prezenční výuku a udělat výuku distanční. Kromě toho chceme omezit hudební a tělesnou výuku a omezit kroužky, které ve školách jsou,“ pokračoval ministr a dodal, že u sportovnách akcí vláda chce, aby pokračovaly, ale bez diváků. Aktuálně je reprodukční číslo (které udává, kolik lidí nakazí jeden pacient s covidem-19) se pak podle něho pohybuje na 1,2. To sice Roman Prymula považuje za úspěch, ale cíle je dostat jej pod hodnotu 1.

Slova se ujal také vicepremiér Jan Hamáček, který je také šéfem Ústředního krizového štábu. „Zaplať pánbůh se zdá, že opatření zabrala a odchýlili jsme se z nejhoršího scénáře, který nám byl před 14 dny prezentovaný jako reálný. Ani teď to není ale žádná hitparáda,” prohlásil.

Opozice ale vládní nadšení pro nouzový stav nesdílí a dává to najevo. Zbyněk Stanjura. z ODS si do vlády okamžitě rýpl: „Zkusme se vrátit na začátek června. Tehdy jsme vyzývali vládu, aby řekla, jak je připravena na druhou vlnu. Pan premiér se nám vysmál s tím, že strašíme občany,“ prohlásil. Šéf lidovců Marián Jurečka zase připomněl, že kurzarbeit je sice fajn, ale týká se jen zaměstnanců a nikterak neřeší živnostníky, kteří jsou pandemií velmi zasažení. A přímo do premiéra se pustila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní by se měl Babiš omluvit. „Vyhlášení nouzového stavu teď na podzim není nic jiného než selhání vlády a podcenění situace. Nese za to zodpovědnost pan premiér. Lidé jsou tím, co se děje, krutě postihováni,“

Ozvali se také Piráti. Podle poslankyně Olgy Richterové není ani po Prymulově vystoupení jasné, proč potřebuje vláda nouzový stav. „Stav nouze vyhlášení na celém území by měl být naprosto výjimečný a měla by to být až poslední možnost. Stále mi není jasné, jaké jsou k tomu důvody,“ uvedla na plénu.

Roman Prymula vysvětloval také nová opatření, která se chystá od pondělka 5. 10. na 14 dnů zavést, zatím na 14 dnů. Střední školy se zavřou tam, kde je koronavirový semafor oranžový a červený, zruší se hudební výchova a tělocvik - místo toho se bude chodit na procházky. V divadlech si zahrají činoherci, opera a muzikály se ruší. Dojde i k omezení shromažďování - vnitřní aktivity v počtu 10 lidí, venkovní pak ve 20. A svatby se budou konat pouze v počtu do 30 osob, ale to až od 19. 10. Ministr tak chce, aby měli svatebčané možnost se na tuto změnu připravit. V normálním režimu zatím budou fungovat obchody.

Ano, vše následně ministr Prymula společně s ministrem školstvím Robertem Plagou (ANO) po zasedání kabinetu potvrdil. Opatření tak vstoupí v platnost dle již zveřejněného plánu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články