fb pixel Uzavře se Česko opět do nouzového stavu? Tento týden bude jasno – G.cz
Vyhledávání

Uzavře se Česko opět do nouzového stavu? Tento týden bude jasno

Zdroj: www.vlada.cz

A máme tady nový pracovní týden, ale i v něm se dají čekat nová protikoronavirová opatření a čím dál víc je nyní zmiňované znovuvyhlášení nouzového stavu v Česku. Jednala o tom Rada vlády pro zdravotní rizika. Změny čeká školství.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 29.9.2020, 14:23

Tak se zdá, že se republiky znovu odebere do režimu nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) své kolegy na dnešní Radě vlády pro zdravotní rizika představil své představy. Možná bychom si ale měli připomenout, co to nouzový stav je. Vyhlášení nouzového stavu činí vláda svým usnesením, o němž informuje Sněmovnu. Ta jej může zrušit. Nouzový stav trvá nanejvýš 30 dní a se souhlasem poslanců lze nouzový stav prodlužovat. Umožňuje například omezit vlastnictví, svobodu pohybu a pobytu v určitém prostoru, kde hrozí nebezpečí. Během nouzového stavu lze rovněž omezit právo podnikat nebo zakázat konání stávky. Vláda nouzový stav může vyhlásit v momentech vážného ohrožení, živelné pohromy a podobně. Naposledy je vyhlásila letos 12. března a ukončen byl 17. května. Trval tedy 67 dní.

Rada návrh ministra zdravotnictví podpořila a zítra o něm bude jednat vláda. Dá se ale předpokládat, a to například z dřívějších prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), že vláda dojde v tomto směru ke shodě.

Před Poslaneckou sněmovnu PČR předstoupí příslušní vládní činitelé zítra, před samotným jednáním vlády. Již teď je jasné, že opozice bude vyhlášení nouzového stavu napadat a rozporovat jej.

Nová opatření se dají se zcela stoprocentní jistotou čekat i kolem škol. Prymula již o víkendu anoncoval, že bude s ministrem školství Romanem Plagou (ANO) jednat o možnosti distanční výuky na středních školách, kdy prezenční forma studia by byla dočasně umožněná pouze prvním ročníkům. Jasno nemají ani základky, konkrétně jejich druhý stupeň. Omezení se dají čekat i u zájmových aktivit, jako jsou různé kroužky.

V tento moment je jasné, že distanční výuka se bude zavádět u středních škol, a to od pondělka 5. 10. Dnes o tom informovali shodně ministři Prymula a Plaga. Uzavření se netýká mateřských a základních škol a také nuiužších ročníků víceletých gymnázií.

Vše dále sledujeme a budeme vás samozřejmě informovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články