fb pixel Vláda ČR: Živnostníci dostanou 15 000 měsíčně jako odškodné – G.cz
Vyhledávání

Vláda ČR: Živnostníci dostanou 15 000 měsíčně jako odškodné

Zdroj: ČT24/Česká televize

Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku se ke čtvrtečnímu ránu zvýšil na 1775 případů. Během středy tak nově přibylo 291 potvrzených případů. Zatím se jedná o nejvyšší denní nárůst. Nejvyšší byl ale ve středu ale i počet testovaných lidí, kdy laboratoře zvládly provést téměř 4100 testů a celkem tak bylo otestováno již cca 26.700 lidí. Deset lidí se z nákazy v Česku již vyléčilo, šest jich v souvislosti s koronavirem bohužel zemřelo.Tato data zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu, který ke koronaviru zřídilo. Dnes opět zasedala vláda a sejde se také Ústřední krizový štáb.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 26.3.2020, 13:00

Ve čtvrtek opět zasedala vláda a opět došlo ke změnám, které souvisí se současným stavem. Vláda bude vyplácet drobným podnikatelům postiženým nařízeními vlády 15.000 korun měsíčně, a to po dobu trvání vládních opatření proti koronavirové krizi.

Ke změně dochází také v omezení maloobchodního prodeje, které se od pátku 27. března zmírní. Otevřeny budou moci být nově provozovny poskytující služby zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Uvolnil se také režim pro hotely a penziony, nově mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci.

Ode dneška je v platnosti i další nové opatření , a to pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by právě o status pendlera. Výjimku ale mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví.

Dnes bude také znovu zasedat Ústřední krizový štáb, který vede náměstek ministra zdravotnictví, profesor Roman Prymula. A právě Ústřední krizový štáb se rozšíří co do počtu svých členů. Premiér Andrej Babiš nabídl opozici ve štábu tři místa, opoziční politické strany chtějí ale vyslat celkem sedm lidí.

V této souvislosti již TOP 09 nominovala šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera, ODS navrhuje bývalého policejního prezidenta a současného předsedu jejich senátního klubu Martina Červíčka. Komunisté by v krizovém týmu rádi viděli poslance a bývalého nechvalně proslulého vyšetřovatele Zdeňka Ondráčka. Lidovci za sebe nominovali lékaře a poslance Víta Kaňkovského, který má zkušenosti z krizovým řízením z havlíčkobrodské nemocnice, kterou vedl v době tzv. heparinového vraha. SPD navrhuje poslance Radovana Víchu, bývalého zástupce ČR ve strukturách NATO. Filipa Matějku z Národohospodářského ústavu Akademie věd chtějí do štábu Piráti a STAN. A s vlastním návrhem přišlo také hnutí Trikolóra. Ti mají ve sněmovně po odchodu z ODS dva poslance. Jejich nominací je bývalý šéf FN Královské Vinohrady, lékař Marek Zeman.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články