fb pixel Vězni se předčasně propouštět nebudou. Prezident Zeman amnestii neudělí. Ani kvůli koronaviru – G.cz
Vyhledávání

Vězni se předčasně propouštět nebudou. Prezident Zeman amnestii neudělí. Ani kvůli koronaviru

Zdroj: By Miloslav Hamřík - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24287760

Na konci minulého týdne se začala šířit informace, že by prezident Miloš Zeman mohl udělit prezidentskou amnestii, a to v souvislosti s neustále se šířící koronavirovou nákazou. Měla se případně týkat vězňů, kteří se dopustili méně závažných nebo nedbalostních trestných činů. Dnes je již jasné, že se amnestie konat nebude.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 28.3.2020, 13:38

O prezidentu Miloši Zemanovi se obecně ví, že přívržencem plošných amnestií, na rozdíl od svých dvou předchůdců, není. Milost některému vězni tu a tam dá, ale o nějaké masové akci tímto směrem nemůže být ani nadále řeč, jak se zdá. A nic na tomto jeho postoji nezmění ani koronavirová pandemie.

Podnět k amnestii vzešel ze strany advokátů z advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři. V dopise, který, který byl prezidentovi zaslaný ve čtvrtek, a který v pátek zveřejnil Advokátní deník advokát Petr Toman uvádí: "Zvažte prosím využití vašich pravomocí ke zmírnění současných problémů rodin, jejichž členové vykonávají trest odnětí svobody za méně závažná provinění a nemohou se o ně starat a v tomto složitém období jim pomáhat." Následně reagovala ministryně spravedlnosti Marie Benešová, že se tématem zabývá. Současně ale popřela spekulace, že by byla amnestie připravovaná.

V dopise advokát Toman uvedl, že cílem by nebylo hromadné propouštění vězňů, ale pouze těch s nejmírnějšími tresty. Například navrhl, aby Zeman prominul tresty lidem, kteří byli odsouzeni za úmyslné trestné činy na méně než rok nebo za nedbalostní trestné činy nejvýše na dva roky. Prominout by také mohl podle právníka některé podmíněné tresty, peněžité tresty či tresty domácího vězení a obecně prospěšných prací. Návrh zmiňoval i zastavení části trestních stíhání. U prezidenta, ale ani u ministerstva spravedlnosti právníci pochopení nenašli. Amnestie nebude. Již v pátek uvedl podle ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka, že „případné úvahy o amnestii jsou nyní předčasné. Navíc podobné kroky by vůbec nebylo vhodné činit v současné době nouzového stavu a epidemiologické situace.“

Poslední slovo měl samozřejmě prezident Miloš Zeman. Jeho slova tlumočil v tiskové zprávě a také na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezident republiky Miloš Zeman obdržel podnět od advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři na vyhlášení amnestie. Prezident tento podnět odmítl, protože je na rozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem amnestie. Kromě toho tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci,” napsal Ovčáček.

Amnestie je pro Česko rozporuplné téma a od roku 1990 byla vyhlášena pětkrát. Právě amnestie je dodnes považovaná za jeden z nejkontroverznějších počinů prvního polistopadového československého prezidenta Václava Havla, který ji k 1. lednu 1990 udělil v nejmasovějším měřítku. Další amnestii, která se týkala pouze abolice ve věcech nedovoleného ozbrojování, vyhlásil pak Havel ještě v únoru stejného roku. Další následovaly v letech 1993 a 1998. Zatím poslední amnestii vyhlásil prezident Klaus v roce 2013, a to ke 20. výročí vzniku České republiky. Miloš Zeman amnestii neudělil a nezdá se, že by se k tomu chystal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články