fb pixel Velké americké volby na malé české vesnici – G.cz
Vyhledávání

Velké americké volby na malé české vesnici

Zdroj: G.cz

Zachytili jsme dopis z osobní korespondence mezi matkou a synem z letošního října... a říkali jsme si, že ho zveřejníme, protože leccos hezky ilustruje.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.11.2020, 12:16

Nejdražší Tondo,

tak jsme u nás na vsi měli ty volby. Víš, jak jsem ti říkala. Myslím, že měl starosta Kačer docela nahnáno, protože už se pár měsíců v hospodě šuškalo, že to nemůže vyhrát znovu. Dokonce si ze samý nervozity pořídil novou parádní zlatou paruku. No, co ti budu vykládat, bylo to drama.

Vždyť víš, jak to se starým Kačerem je, kluci, co pracují na statku a dole na dílně, ho žerou, protože si s nima vykládá sprostý vtipy a mrká na ně. Což mi přijde zvláštní, protože všichni ti kluci nenávidí svoje šéfy, jak statkáře Jirsu, tak továrníka Sobola… a s těma je starosta ještě větší kamarád. Dokonce jim odpouští dluhy z mariáše. Z nějakýho důvodu to prostě chlapům nevadí! Pamatuješ, jak se zjistilo, že starosta Kačer drapl starý Procházkový tu kočku? A všem to bylo ukradený!

Hlavně si ale myslím, že kluci fandí starostovi, protože vidí, jak to strašně vytáčí pana učitele a ty Pražáky, co se sem před pár lety nastěhovali. Zvláštní je, že mu fandí i náš pan farář, který se prostě rozhodl, že Kačer je svatý muž bez ohledu na třetí manželství, prokázané lži a tu nekřesťansky dlouhou kravatu. A samozřejmě ho zbožňují myslivci, protože jim slíbil větší flinty.

Já ho teda nemám ráda, protože je zlý na Standu. Víš, Standu. Jak “bydlí” s Patrikem. No, chápeme se.

Jenomže, Toníku, na druhý straně stál starej Joska Vítámvás. Víš, ne? V zastupitelstvu, co pamatuju. No co já, moje máma říkala, že je tam, co si pamatuje. Dobrá, standardní, solidní volba, proto taky Pražáci a pan učitel a taky hostinskej říkají, že určitě vyhraje… a já si myslím, že jim ostatní taky chtěli ukázat, že nemají vždycky pravdu. Takhle ti to povím, nikoho doopravdy nenadchnul, spousta lidí už se jenom nechtěla na radnici nekompetentní pomeranč.

Můžu ti říct, že normálně by mi bylo šumák, kdo vyhraje, nejvíc mě vytáčí, jak se polovina vesnice nebaví s tou druhou. Na strážmistra Kolínka všichni křičí, že je fašista, na Jolanku, která se stará o keře v parku zase lidi křičí, že je komunistka. Celá ves se tak strašně nenávidí, že už se ani nedokáže servat v hospodě. Kdo to kdy viděl?

Asi už jsi četl v novinách, kdo vyhrál, ale… moc se toho nezměnilo. Lidi si nadávají pořád stejně, vyhrálo se o jeden jediný hlas, takže navíc teď celé skupiny intenzivně nenávidí jednotlivce. Dokonce jsem viděla nějaké protesty u radnice. Už aby znovu začal okresní přebor, protože u toho se aspoň dokážeme spojit.

No nic, měj se hezky, snad se ti v Americe líbí víc než tady, pozdravuj tu svojí Rachel a těšíme se, až přiletíš na Vánoce.

Máma

P. S. Budeš volit toho Trumpa? Na Sputniku psali, že je to moc milý pán.

Podobné články

Doporučujeme

Další články