Stvořeni pro sebe
On byl vysoký, s ostře řezanou tváří, školený v šermu i hře na housle, ona dědička zchudlého, ale čistokrevného šlechtického rodu. Jistý nadporučík německého námořnictva a zapálená nacistka Lina van Osten se potkali na plese 6. prosince 1930. Ona ho zaujala hned. Jak se dozvěděl, co je zač, trochu drze se jí sám představil a vyzval ji k tanci. Ona souhlasila, a tak se začal tvořit vztah manželů Heydrichových.
Pár toho měl mnoho společného. Oba toužili po kariérním vzestupu v rámci NSDAP, oba byli oddáni vizi skvělého a čistého německého národa. V jejich vztahu se ale objevilo několik překážek. Jistá dcera bohatého rejdaře, druhá Heydrichova milenka, prohlásila, že je s vojákem v jiném stavu. Ten popíral, že by šlo o vážný vztah a že by byl otcem dítěte, nakonec ho ale kvůli tomu propustili z námořnictva. Skandálu navzdory Lina tehdy s Heydrichem zůstala, řekla ovšem jasně; odteď už žádné přešlapy.
Další problém nastal nedlouho potom. Objevily se totiž spekulace, že Heydrich měl židovského předka. To by jakýkoliv vztah mezi ním a Linou definitivně ukončilo. Ona jakožto čistokrevná šlechtična měla nárok vzít si vysoce postaveného a neméně čistokrevného esesáka. Nakonec se ale ukázalo, že Heydrichův předek s židovským jménem byl druhým manželem jeho biologické babičky, takže s inkriminovaným mužem nebyli pokrevně spřízněni.
Ještě jako jeho snoubenka využila veškerého vlivu své rodiny, aby Reinhardovi sehnala důstojný post a přiměla ho ke vstupu do SS. Nutno říct, že se ambiciózní Heydrich, který už v té době „na každého něco věděl“, mnoho nebránil. Byl chladnokrevným, příkladným antisemitou. Vzali se v roce 1931, o rok později Heydrich založil Bezpečnostní službu. Dva roky nato už falšoval důkazy proti Ernstu Röhmovi a pomohl tak zrealizovat tzv. Noc dlouhých nožů.
Heydrich byl krutý a brutální. Byl to právě on, kdo roku 1942 předsedal konferenci ve Wannsee, kde bylo předloženo a odsouhlaseno tzv. konečné řešení židovské otázky, které znamenalo koncentrování Židů do táborů a jejich následné vyhlazování. V soukromí se Heydrich držel role milujícího manžela a vzorného otce. Až poté, co se z něj stal říšský protektor a rodina se přestěhovala do zámku v Panenských Břežanech nedaleko Prahy, začalo manželství skřípat. Lině připadla péče o děti, Heydrich se opájel mocí. Neměl čas, a tak si Lina našla milence. Dokonce Heydricha donutila, aby ho akceptoval. I on si posléze hledal potěšení jinde. Našel jej u Josefy Haluciusové. Ta ho ovšem ve skutečnosti šmírovala, neb její manžel Václav byl agentem MI-6.
Po atentátu a smrti Heydricha Lina s dětmi zůstala v Panenských Břežanech, opustila je až v dubnu roku 1945. Později, už po válce, prohlásila, že by se tam vrátila klidně pěšky a po cestě objala každého, koho by potkala. S koncem války se z kdysi přední ženy Třetí říše stal štvanec. Lině uznali jen malou podporu pro vojenské vdovy, tak se musela živit prodejem věcí na černém trhu. Uchýlila se do Rakouska, kde začala pracovat jako děvečka na statku. Našla si tam dokonce bohatého snoubence. Když ale zjistil, že je obviněna z válečných zločinů, logicky jí utekl. Zemřela v roce 1985 a svého prvního, osudového muže, tak přežila o 43 let.